Wystawa Nikofory w krakowskim MOCAKu

Krakowski MOCAK prezentuje wystawę, na której sztukę Nikifora porównuje z twórczością innych malarzy-samouków oraz Edwarda Dwurnika.

Aktualizacja: 22.02.2015 09:59 Publikacja: 22.02.2015 09:00

To bardzo interesujący pomysł dyrektorki krakowskiego muzeum Marii Anny Potockiej. – Postawa typu „Nikifor" jest łatwo zauważalna – twierdzi. I wyjaśnia, że wyróżnia ją m.in. „uzależnienie od tworzenia" i „odkrycie własnej formy", a w przypadku nieprofesjonalnych twórców traktowanie sztuki jako swego rodzaju terapii.

Ostatnia z tych cech dotyczy samego Nikifora, a także Marka Kraussa i Aliny Dawidowicz. Ich twórczość wynika w dużym stopniu z chęci zrekompensowania trudności doświadczanych w realnym życiu, zapanowania na emocjami i stworzenia własnego świata, co w niczym nie umniejsza artystycznej wartości ich prac. Nikifor Krynicki – malarz- samouk pochodzenia łemkowskiego - nie potrafił dobrze pisać ani czytać, a wada wymowy utrudniała mu kontakt z otoczeniem, co nie przeszkadzało, że sam siebie nazywał Matejką, dając wyraz przekonaniu o wartości swej sztuki.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne