- Warszawie przybywa nowe, piękne i ważne wnętrze i to w takiej formie, jakiej się nie spodziewano – mówiła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podczas konferencji towarzyszącej uroczystości. - Odkryte zachowane, oryginalne partie dekoracji malarskich Jana Christiana Kamsetzera zmieniły dotychczasowe wyobrażenia historyków, które zakładały, że projekty te nie były zrealizowane. Konserwatorzy toczyli długie debaty, co zrobić z tym odkryciem. Mogli pójść tropem konserwacji zachowawczej, ale ostatecznie zdecydowali, że Łazienki jako „salon Warszawy" zasługują na pełne przywrócenie oryginalnego wyglądu Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii.
Grupa Laokona stanęła na na tle malowanej architektury z włoskim pejzażem w tzw. „Kolumnadzie Kamsetzera". Gipsową kopię zamówiono w Gliptotece w Berlinie, która posiada zbiór ponad 7000 form rzeźbiarskich i płaskorzeźb. Odlew zrobiono z XIX-wiecznej formy z zachowaniem historycznej technologii. Po obu stronach tej ekspresyjnej kompozycji znajdują się jeszcze dwie inne kopie przywiezione z Berlina – Apolla Belwederskiego i Meleagera, bohatera wyprawy po „złote runo". Pozostałe rzeźby pochodzą z zachowanej kolekcji w Łazienkach.
- Kopie Grupy Laokona znajdują się we wszystkich najważniejszych muzeach świata, m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie, The British Museum w Londynie i w Galerii Uffizi we Florencji. A oryginał (wykonany wg Pliniusza przez Agesandrosa, Athenodorosa i Polydorosa) – w Muzeach Watykańskich – uzupełnił Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek. I dodał, że prace nad rekonstrukcją Królewskiej Galerii Rzeźby w kształcie z 1795 roku rozpoczęły się przed trzema laty wraz z sensacyjnym odkryciem fragmentów malowideł pod tynkiem. Wykorzystano przy tym także zachowane projekty wystroju wnętrz, opracowane w latach 1787-1788 przez Jana Christiana Kamsetzera , nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przechowywane w BUW-ie oraz inwentarz z 1795 roku, dokumentujące planowany w XVIII wieku układ ekspozycji kolekcji rzeźby.
Galeria antycznych rzeźb na tle iluzyjnych pejzażowych malowideł i chmur nad sklepieniu wygląda zjawiskowo. Dyrektor dodał, że we wrześniu otwarte zostanie jeszcze foyer Teatru Stanisławowskiego po ukończeniu prac konserwatorskich
Wernisaż nowej galerii w Łazienkach odbędzie się w sobotę. Będzie mu towarzyszyć spektakl Teatru Gardzienice „Oratorium Pytyjskie" do tekstów Siedmiu Mędrców oraz Wyroczni z Delf w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, zaprezentowane w Teatrze Stanisławowskim.