Wybitny reżyser, twórca Sceny Plastycznej KUL w Lublinie, tym razem zrealizował nastrojowe plastyczno-teatralne widowisko z udziałem aktorów Warszawskiego Centrum Pantomimy specjalnie dla Festiwalu w Łazienkach. Prezentowane będzie dwukrotnie 29 i 30 sierpnia o godzinie 21.30.
Bohaterem spektaklu jest przestrzeń i światło, wydobywające z wieczornej scenerii fascynujące obrazy zintegrowane z muzyką skomponowaną przez Pawła Odorowicza. Jego tajemniczą aurę zintensyfikuje naturalny krajobraz parku i kamienne postacie „antycznej" Sceny na Wodzie przed Pałacem na Wyspie.
Warto przypomnieć, że architektura amfiteatru zaprojektowana została na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w końcu XVIII wieku przez drezdeńskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera. Stała dekoracja sceny i posągi ponad widownią nawiązują do starożytnych ruin Grecji i Rzymu. Działalność sceny zainaugurował, 7 września 1791 roku balet historyczny „Kleopatra", którego fabuła była związana z bitwami morskimi, co pozwalało i wprowadzić do akcji łodzie na otaczającym scenę wodnym kanale.
Współczesny spektakl Leszka Mądzika „W mroku" ma podwójnie jubileuszowy charakter, bo w tym roku jego twórca świętuje 70. urodziny, a założona przez niego Scena Plastyczna KUL 45-lecie działalności (teatr na uroczystości jubileuszowe zaprasza do Lublina 25 i 26 września).
Metafizyczne spektakle Leszka Mądzika przemawiają siłą obrazu. Obywają się bez słowa, bo jak twierdzi reżyser, źródłem milczenia w jego teatrze jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny, które nie poddają się słowu. „Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli." – tłumaczy artysta.