Piękna rezydencja arystokratów

Zamek Książ to jeden z najokazalszych zamków w Polsce, trzeci co do wielkości po Wawelu i Malborku.

Publikacja: 29.10.2015 20:07

Sala Maksymiliana o wysokości dwóch kondygnacji i wspaniałym plafonie pełnym muz

Foto: materiały prasowe

Porywa architekturą w niezwykle malowniczym pejzażu, jak i fascynuje losami właścicieli. Najbardziej przyciąga historią ostatnich z nich – Jana Henryka XV hrabiego von Hochberga księcia von Pless i jego pięknej żony księżnej Daisy (Angielki Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West), zaliczanych do najbogatszych i najbardziej znaczących rodzin arystokratycznych w Niemczech.

– Poznali się wiosną 1891 r. na balu w Londynie. Spotkanie najpewniej było zaaranżowane. Matka Daisy uznała Hochberga, 30-letniego bogatego arystokratę i sekretarza ambasady niemieckiej w Londynie, za doskonałą partię dla niespełna 18-letniej córki, tym bardziej że rodzina Daisy mimo świetnych koligacji była zubożała. Przetańczyli całą noc, ale raczej trudno im było konwersować, bo pruski oficer słabo znał angielski. A kilka tygodni później książę się oświadczył i w grudniu tego samego roku odbył się ślub w Londynie w kościele św. Małgorzaty na terenie londyńskiego opactwa Westminster. Było to wielkie wydarzenie w całej Europie, bo sama królowa Wiktoria błogosławiła młodej parze – opowiada Magdalena Woch z zamkowego działu turystyki i kultury. I dodaje: – Wydaje się, że katastrofa tego małżeństwa polegała na tym, że nie mieli dość czasu, aby lepiej się poznać i pokochać.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu