Paweł Sawicki: By być dobrym prawnikiem stale trzeba się dokształcać

Rośnie zapotrzebowanie na ludzi, którzy znają przepisy i mówią tym samym językiem, co biznes – mówi Paweł Sawicki, adwokat w Kancelarii Kopeć&Zaborowski.

Publikacja: 19.04.2022 09:34

Paweł Sawicki: By być dobrym prawnikiem stale trzeba się dokształcać

Foto: Adobe Stock

Jak zmienia się rynek usług prawnych?

Prawo karne mocno zyskuje na znaczeniu. Zwłaszcza prawo karne gospodarcze, i to nie tylko gdy dochodzi do przestępstwa, ale też na jego przedpolu. Dziś firmy zwracają uwagę na zagrożenia, są coraz bardziej świadome, że w pewnych zdarzeniach gospodarczych zastosowanie może mieć prawo karne, nawet gdy pierwotnie, nie było żadnego zamiaru popełnienia przestępstwa. Na znaczeniu zyskuje compliance. Firmy przewidują możliwość wystąpienia ryzyk prawnokarnych przy kształtowaniu swojego biznesu czy wchodzeniu w określone transakcje. Dlatego coraz bardziej poszukiwany jest specyficzny rodzaj prawników – specjalistów od tzw. przestępstw białych kołnierzyków. To prawnicy znający i rozumiejący prawo karne i procedurę karną, ale jednocześnie nastawieni na biznes, prawo finansowe, korporacyjne i funkcjonowanie rynków kapitałowych, prawnicy mówiący tym samym językiem co biznesmeni.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Sędzia na telefon 2.0
Rzecz o prawie
Adriana Zalewska-Werra: Dać tyle co innym, czyli co nam zapewnią przepisy o dostępności
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Nie wierzcie oskarżonym
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: Pani Profesor, co Pani na to?
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Kierownictwo MS szybko zapomniało...