W podobnym tempie – o 24 proc. wzrosła w I kw. 2015 wartość rynku pracy tymczasowej w porównaniu z tym samym okresem ub. roku- szacuje PFHR.

Według jego danych, liczba etatów na których zostali zatrudnieni pracownicy tymczasowi w I kw. sięgnęła 60 tys., co oznacza niemal 16 proc. wzrost w porównaniu z tym samym okresem ub. roku. Jak ocenia organizacja, każdy z tych pracowników w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. przepracował średnio ok. 20 godzin tygodniowo. Według analizy PFHR, które zrzesza większość dużych agencji działających w Polsce (w tym Adecco, Manpower i Randstad), nadal pracownicy tymczasowi najczęściej zarabiają w produkcji (w I kw. tego roku było to aż 84 proc.). Rośnie też udział usług, gdzie w I kw. pracowało niemal 26 proc. „czasowników".

Dane za I kw. 2015 r. dowodzą, że praca tymczasowa pozostaje w Polsce domeną młodych ludzi- stanowili oni 40 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych za pośrednictwem agencji z PFHR. (o 17 proc. więcej niż rok wcześniej). Rośnie też jednak udział starszych pracowników 50 +., którzy stanowili 8 proc. „czasowników" zatrudnionych w I kw. tego roku przez agencje zaś porównaniu z I kw. 2014 r. ich liczba wzrosła o ponad 27 proc.