Od 2014 roku odsetek osób zatrudnionych w Polsce w przedsiębiorstwach o wysokim stopniu zaawansowania wiedzy wzrósł o 39 proc., co oznacza jeden z najlepszych wyników w Europie - wynika z Indeksu Geography of Europe's Brain Business Jobs: 2022, opracowanego przez think tank ECEPR (The European Centre for Entrepreneurship and Policy Reform).
Wskaźnik mierzy i porównuje odsetek osób w wieku produkcyjnym pracujących w tzw. sektorze wiedzy (konwledge sector), który obejmuje branżę technologiczną, zaawansowane przetwórstwo przemysłowe oraz centra usług biznesowych w 31 krajach i 284 regionach naszego kontynentu.
- Te trzy części gospodarki to sektory o dużej wartości dodanej. Z naszych ustaleń wynika, że region, w którym odsetek zatrudnionych w przedsiębiorstwach o wysokim stopniu zaawansowania wiedzy przekracza o co najmniej 10 punktów procentowych średnią europejską, ma średnio o 2,2 procent niższe bezrobocie - wyjaśnia dr Nima Sanandaji, dyrektor ECEPR.
Czytaj więcej
62 proc. średnich i dużych firm dostrzega korzyści z inwestycji w nowe kwalifikacje załogi, lecz realizuje je tylko 7 proc.
Jak wynika z jego analizy, europejską czołówkę państw z największym udziałem miejsc pracy w zawodach opartych na wiedzy i wykwalifikowanych pracownikach umysłowych tworzą Szwajcaria i Irlandia, gdzie ten odsetek, według danych z końca 2021 roku, sięga 10,1 proc. Kolejne miejsca w pierwszej piątce zajmują Szwecja (9,3 proc.), Holandia i Luksemburg – z ok. 9 proc. udziałem pracowników sektora wiedzy w rynku pracy.