Choć polskie firmy są bardziej ostrożne w swych planach zatrudnienia, to 48 proc. z nich weszło w nowy rok z planami  rekrutacji kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Tak wynika z najnowszych badań Antal Global Snapshot firmy rekrutacyjny Antal International, które objęły 16,8 tys. firm na świecie,  w tym 2,7 tys. w  Polsce.

Najambitniejsze plany ma sektor usług wspólnych i outsourcingu procesów biznesowych (SSC i BPO), który w tym roku chce zatrudnić 15–20 tys. nowych pracowników. Tutaj ośmiu na dziesięciu pracodawców  zamierzało w I kwartale rekrutować specjalistów i menedżerów. I to na znacznie większą niż w innych branżach skalę. Podobnie jest w szybko rosnącej i wartej już 24 mln zł branży e-commerce, czyli internetowych kanałach sprzedaży, gdzie 70 proc. firm będzie w najbliższych tygodniach szukać nowych pracowników. – Niejednokrotnie otrzymujemy zapytania od pracodawców z tych branż o możliwość rekrutacji kilkunastu ekspertów – zaznacza Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Przyznaje, że w innych branżach rekrutacje – zarówno te prowadzone, jak i planowane – dotyczą najczęściej  pojedynczych osób. – Pracodawcy sygnalizują, że mają w planach większe projekty, ale na razie czekają na poprawę sytuacji gospodarczej – zaznacza dyr. Skiba.

Nawet przy tej ostrożności Polska jest dziś jednym z bardziej stabilnych rynków pracy dla specjalistów i menedżerów – tylko 17 proc. firm planuje ich zwolnienia. Średnią zawyżały kancelarie prawne, gdzie aż 46 proc.  pracodawców będzie zwalniać. Jak wyjaśnia Mateusz Dziedzina z  Antal Legal, to głównie efekt dużej rotacji kadr w kancelariach, które coraz częściej zatrudniają pracowników do konkretnych projektów.