Wymusza to demografia i rosnąca konkurencja o talenty.

Dodatkowa opieka zdrowotna albo ubezpieczenie, świadczenia sportowe , w tym karnety na siłownię, czy basen oraz szczepienia przeciw grypie - to najbardziej popularne w Polsce świadczenia prozdrowotne dla pracowników.

Tak wynika z międzynarodowego raportu firmy medycznej Lux Med z badania pracowników i pracodawców., który zaprezentowano podczas poniedziałkowej debaty Zdrowie w miejscu pracy zorganizowanej przez Pracodawców RP.

Badanie, które pod koniec 2014 r. przeprowadzono na zlecenie grupy Bupa,(właściciela Lux Med), objęło ponad 18 tys. menedżerów i pracowników w czterech krajach- w Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. (U nas badanie objęło 200 menedżerów i 2 tys. pracowników z różnych branż i różnej wielkości firm.

Jak się okazuje, większość polskich pracodawców oferuje pracownikom jakieś działania prozdrowotnych (najczęściej dodatkową opiekę medycznej). Także z korzyścią dla firmy: menedżerowie najczęściej wskazywali tu na ograniczenie absencji chorobowej i poprawę zdrowia załogi, co dość często (40 proc.) poprawia też jej wydajność.

O takie korzyści jest tym łatwiej, że Polacy najchętniej spośród badanych (66 proc.) korzystają ze świadczeń zdrowotnych od pracodawcy. Dla firm barierą ograniczającą stosowanie takich świadczeń jest najczęściej ich koszt. Jednak Malejące bezrobocie i rosnąca konkurencja o talenty sprawia, że coraz trudniej jest zastać pracownika, który zachoruje, albo odejdzie do konkurencji. Co prawda na razie tylko 25 proc. pracowników zapowiada odejście z firmy, jeśli ta nie zacznie poważnie traktować ich samopoczucia, ale już 43 proc. zamierza w przyszłości szukać pracy tylko u pracodawców dbających o ich zdrowie.