Hunan graniczy z prowincją Hubei, będącej epicentrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV.

Wirus wykryto na jednej z kurzych ferm w dzielnicy Shuangqing w mieście Shaoyang. Z niemal 8 tysięcy brojlerów 4500 zostało zarażonych i zginęło. Lokalne władze podjęły decyzję o utylizacji około 17,8 tys. sztuk drobiu w okolicznych fermach, a także czyszczenie i dezynfekcję wszystkich zabudowań.

Nie ma żadnych informacji, by wirus ptasiej grypy zagrażał ludziom - informuje agencja Reutera. Według WHO zarażenie wirusem ptasiej grypy może być dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne. Aż 60 proc. zarażonych umiera.

Przypadki ptasiej grypy wykryto też w prowincji Sinciang, gdzie w okolicach miasta  Changji znaleziono 13 padłych łabędzi zarażonych wirusem H5N1.

Epidemia ptasiej grypy dziesiątkuje też fermy w Indiach. W mijającym tygodniu władze w Delhi podjęły decyzje o utylizacji kurcząt i jajek w objętych epidemią regionach.

Natomiast we wschodniej Europie hodowcy drobiu zmagają się z epidemia ptasiej grypy wywołanej przez inny jej szczep - H5N8.

Ostatnia duża epidemia ptasiej grypy miała miejsce w Chinach w 2013 roku i kosztowała - według wyliczę ekspertów ONZ - tamtejsza gospodarkę 6,5 mld dolarów - informuje Reuters.