Alarmujace wieści płyną z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Zrobił on klimatyczny bilans wodny dla wszystkich 2477 gmin Polski i w oparciu o kategorie gleb określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. Wniosek – susza panuje już niemal wszędzie.

- W szóstym okresie raportowania, od 11 maja do 10 lipca 2019 r., stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – informuje Instytut.

Coraz suszej

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której ocenia się stan zagrożenia suszą, wynosiła -94 mm i spadła o kolejne 8 mm w porównaniu do poprzedniego okresu. To znaczy, że susza się pogłębia.

Największy deficyt wody wystepuje na Pojezierzu Lubuskim. Tam klimatyczny bilans wodny waha się od -240 do -259 mm. Na przeważającym terenie województwa lubuskiego oraz w zachodniej części Wielkopolski deficyt wody wynosi ponad -200 mm. Wody brakuje też (-160 do -200 mm) w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim.

Wody brakuje na niepokojąco dużym obszarze kraju, średnio niedobór wynosił od -110 do -200 mm. Relatywnie najmniej sucho jest na południu Polski i na Mazurach. Susza rolnicza panuje już w 14 województwach, nie zanotowano jej tylko w województwie warmińsko-mazurskim i małopolskim.

Rolnicy będą liczyć szkody

Susza rolnicza powoduje szkody w uprawach, w ubiegłym roku rząd wypłacił rolnikom ponad 2 mld zł pomocy. W tym roku susza dotknęła już upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, roślin strączkowych, ziemniaka, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych. Ministerstwo rolnictwa przyznało, że komisje szacujące szkody już pracują.

Najbardziej zagrożone były uprawy rzepaku, tu suszę odnotowano w uprawach w ponad połowie gmin w kraju (1333 gminy, tj. 53,82 proc. kraju). W stosunku do poprzedniego okresu do obszarów zagrożonych suszą dołączyło 115 gmin. A suszę odnotowano już w 14 województwach na powierzchni 30 proc. gruntów ornych 0 informuje IUNG.

Warto przypomnieć, że susza rolnicza ma bezpośredni wpływ na ceny warzyw w sklepach. Bardzo wysokie ceny pietruszki i innych warzyw, które odbiły się w mediach szerokim echem, spowodowane zostały właśnie niskimi plonami ze względu na ubiegłoroczną suszę.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM