Powierzchnia plantacji canoli - rośliny oleistej będącej pochodną rzepaku, zawierającej mniej o 30 mikromoli związków cukru i o 2 proc. mniej kwasu erukowego - wzrośnie o 10 proc. do 22,4 mln akrów (90,7 tys. km2) przekraczając średnie oszacowania rynku wynoszące 21,3 mln akrów (86,2 tys. km2).

- Będzie znacznie więcej canoli - stwierdził rolnik z Saskatchewan i niezależny makler dostaw terminowych, Shaun Wildman - Planowana powierzchnia zasiewów jest nieco większa od tej, jakiej spodziewałem się, ale nie uważam tego za całkowicie nierealne. Sygnalizują to ceny.

Jego zdaniem, farmerzy stawiający na rzepak/canolę zmniejszą areał pod soczewicę, jęczmień i pszenicę durum.

Obawy związane z dużymi opadami śniegu w połowie kwietnia w północnej prowincji Alberta, gdzie wiele pól nie obsiano na jesieni z powodu deszczów i rozmokłego gruntu, wywołały wzrost cen canoli do poziomu najwyższego od miesiąca.

Prace na polu w Kanadzie dopiero zaczynają się, bo nadal jest zimno, a w niektórych rejonach są spodziewane opady śniegu - podała firma meteorologiczna.

Urząd statystyczny założył, że powierzchnia zasiewów wszystkich rodzajów pszenicy zmaleje o 0,1 proc. wobec 2016 r. do 23,2 mln akrów (93,9 tys. km2), ale analitycy i maklerzy uważają, że ta liczba została zawyżona. Urząd przewiduje, że areał pszenicy jarej zmaleje o 8 proc. do 16,7 mln akrów (67,6 tys. km2), durum o 17 proc. do 5,1 mln (20,6 tys. km2), a ozimej o 15 proc. do 1,4 mln (5,7 tys. km2), bo mokra jesień uniemożliwiła zasiewy.

Prognozy dotyczące pszenicy jarej zdumiały szefa firmy doradzającej farmerom ItelliFARM, Briana Votha. - Problemy z chorobami ubiegłorocznych zasiewów popsuły humor wielu rolnikom, którzy walczą co roku o przyzwoity zarobek na pszenicy, a tymczasem jej areał i rynek rośnie - stwierdził.

Zmaleją zasiewy soczewicy o 25 proc. do 4,4 mln akrów (17,8 tys. km2) z powodu problemów w 2016 r. z jej jakością, a zwiększą się owsa o 21 proc. do 3,4 mln akrów (13,8 tys. km2).

Kanada jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy i dużym dostawcą canoli używanej do produkcji oleju kuchennego.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ