Ataki na policjantów w ich domach to rzadko spotykana forma walki ze służbami poza najbardziej nękanymi przez gangi krajami Ameryki Środkowej. Stanowi to również wyzwanie dla prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, który unika przemocy i odrzuca wszelkie wojny z kartelami.

Członkowie Jalisco wypowiedział wojnę rządowi, dążąc do zlikwidowania elitarnych sił państwowych znanych jako Grupa Taktyczna, którą kartel oskarża o niesprawiedliwe traktowanie swoich członków.

"Jeśli chcecie wojny, dostaniecie wojnę. Pokazaliśmy już, że wiemy, gdzie jesteście. Nadchodzimy po was wszystkich" - zapowiedział kartel.

Gang zapowiedział, że za każdego zatrzymanego członka, zabiją dwóch funkcjonariuszy, "gdziekolwiek są, w domach, czy na patrolach".

Urzędnicy w Guanajuato, najbardziej niebezpiecznym stanie Meksyku, gdzie Jalisco walczy z lokalnymi gangami wspieranymi przez konkurencyjny kartel Sinaloa, odmówili komentarza na temat tego, ilu członków elitarnej grupy zostało do tej pory zamordowanych.

Policja stanowa przyznała, że w ubiegłym tygodniu porwano jednego z funkcjonariuszy, a jego ciało porzucono na autostradzie.

Eksperci ostrzegają, że coraz częściej funkcjonariusze rezygnują z obawy o swoje życie. - Wielu z nich (oficerów) zdecydowało się na dezercję. Zabrali swoje rodziny, porzucili swoje domy, uciekają i ukrywają się - powiedział analityk ds. bezpieczeństwa z Guanajuato, David Saucedo.

Według nieoficjalnych informacji w tym roku co najmniej siedmiu policjantów zostało zabitych w dni wolne od pracy. W styczniu członkowie gangu weszli do domu policjantki, zabili jej męża, wyciągnęli ją z budynku, torturowali i porzucili jej podziurawione kulami ciało.

Guanajuato ma największą liczbę zabitych policjantów ze wszystkich meksykańskich stanów od co najmniej 2018 roku. W okresie od 2018 roku do 12 maja zabito łącznie 262 policjantów, czyli średnio około 75 funkcjonariuszy każdego roku - więcej niż ginie w wyniku strzelaniny lub innych napaści każdego roku w całych Stanach Zjednoczonych, które mają 50 razy więcej ludności niż Guanajuato.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM