Rosja. Zbrojne napady w Dagestanie, strzelaniny na ulicach miast (WIDEO)

Nieznani jeszcze sprawcy dokonali ataków w Derbencie i w dagestańskiej stolicy, Machaczkale

Aktualizacja: 24.06.2024 11:11 Publikacja: 23.06.2024 21:05

Pożar w Derbencie i dym nad miastem

Pożar w Derbencie i dym nad miastem

Foto: VIDEO OBTAINED BY REUTERS/via REUTERS

Co najmniej dwie grupy napastników uderzyły w dwóch miastach. Po kilku godzinach ulicznych strzelanin co najmniej sześciu policjantów jest zabitych, a 12 rannych.

W Derbencie zaatakowali cerkiew Wstawiennictwa Najświętszej Marii Panny przy ulicy … Lenina. „Ojca Nikołaja (najprawdopodobniej proboszcza cerkwi Nikołaja Kotelnikowa-red.) zabili. Poderżnęli mu gardło” – napisał w Telegramie jeden z dagestańskich oficjeli Szamil Chadułajew. Strzałem w głowę zabito też ochroniarza cerkwi, uzbrojonego jedynie w gazowy pistolet.

Rosja. Ataki na cerkwie i synagogi

Na okolicznych ulicach doszło do strzelaniny. Napastnicy ostrzelali miejscową synagogę, która prawdopodobnie zaczęła się palić. Jeden z rosyjskich portali związanych z mundurowymi resortami twierdzi, że „zabito tam jakiegoś cywila”.

Czytaj więcej

Seria strzelanin na południu Rosji. Ataki na synagogi, kościoły i posterunek policji

Prawdopodobnie atakujący trafili jakieś przejeżdżające samochody, bowiem nad ulicami widziano dym a na niektórych nagraniach opublikowanych w sieci – płonące maszyny.

Równocześnie z atakiem Derbencie zapaliła się synagoga w stolicy autonomicznej republiki, Machaczkale, prawdopodobnie podpalona (a możliwe, że i ostrzelana). Na pewno ostrzelano znajdujący się niedaleko posterunek miejscowej drogówki.

Dagestan. Policja kompletnie zaskoczona atakami

Na kilku nagraniach opublikowanych w internecie przez świadków zdarzeń w Machaczkale widać, że ubrani na czarno napastnicy strzelają do przejeżdżających samochodów policyjnych. Prawdopodobnie z tego powodu jest tak znaczna liczba ofiar wśród policjantów.

Szef dagestańskich władz, Rosjanin Siergiej Mielikow potwierdził, że „nieznani sprawcy podjęli próby destabilizacji sytuacji społecznej. (…) Ich tożsamość jest ustalana”.

Tajemniczy napastnicy nie zgłaszają żadnych żądań

Według miejscowego ministerstwa spraw wewnętrznych (tak w republikach autonomicznych jak Dagestan nazywają się władze policyjne) dwaj napastnicy zostali zabici. Kolejnych dwóch miano złapać na stołecznej plaży – nie wiadomo co to robili. 

Na niektórych nagraniach opublikowanych w internecie widać dość dokładnie twarze niektórych napastników. Miejscowi rozpoznali wśród nich dwóch synów szefa władz powiatu sergokalinskiego, w centralnej części republiki. Nie są to jednak pewne informacje. Wiadomo jednak, że szef władz powiatu sergokalińskiego Mahomed Omarow (by ły oficer policji) został aresztowany. W jego domu prowadzona jest rewizja. Prawdopodobnie przy tej akcji został ostrzelany policyjny samochód, w którym raniono policjanta.

Nic nie wiadomo o jakichkolwiek żądaniach atakujących, czy wykrzykiwanych hasłach. Po prostu strzelali. Pod wieczór pojawiły się informacje, że część napastników zamknęła się w stołecznej cerkwi wraz z co najmniej 19 zakładnikami. Znów – nie wiadomo było, czego chcieli w zamian za ich wypuszczenie. Pobliskie ulice obstawione były uzbrojonymi ludźmi, część z nich to cywile.

Wieczorem policja zaatakowała cerkiew, na ulicach słychać było serie z broni maszynowej. Miejscowe władze poinformowały, że „uwolniono wszystkie osoby, które schroniły się w tym budynku przed terrorystami” wprowadzając znaczne zamieszanie. Nie wiadomo bowiem czy w końcu były zakładnikami, czy znalazły się tam przypadkowo wraz z napastnikami.

Również pod wieczór nie milkła strzelanina w Derbencie. Atakujących osaczono w budynku mieszkalnym, obok restauracji Hajal. Policja rozpoczęła szturm, władze twierdzą, że wdarła się do budynku ale terroryści wydostali się i zaczął się pościg i strzelanina po ulicach miasta — ciemnych, bowiem wyłączono prąd w centrum Derbentu. Policja prowadziła obławę, w kilku miejscach miasta widać było unoszący się dym od płonących samochodów i zabudowań.

Przed północą czasu miejscowego Rosyjski Komitet Antyterrorystyczny poinformował, że „wszyscy napastnicy zostali zabici lub złapani a aktywna faza operacji antyterrorystycznej została zakończona”. Ale nie podał żadnych danych: ilu zginęło a ilu złapanych.

Mimo urzędowego optymizmu Rosyjski Związek Turystyki rekomendował wszystkim wstrzymanie się od wyjazdów do Dagestanu.

Antysemickie rozruchy sprzed pół roku

Dagestan jest jedną na najbardziej niespokojnych części Rosji. Mimo to każdorazowo wybuch przemocy zaskakuje władze. Pod koniec października ubiegłego roku w Machaczkale i Chasaw-jurcie doszło do antysemickich wystąpień (które później przerzuciły się na stolicę Kabardyno-Bałkarii, Nalczyk).  Tłumy w dagestańskiej stolicy zablokowały lotnisko, wdarły się na pasy startowe i urządziły „face control” pasażerom przybyłym rejsem z Izraela. Po ataku Hamasu wielu Izraelczyków mających podwójne obywatelstwo szukało schronienia na terenie Rosji. Ponieważ Dagestan utrzymywał intensywne kontakty handlowe z Izraelem, istniało dużo połączeń lotniczych między nimi. Zaś w Chasaw-jurcie tłum zdemolował budowane tam centrum kultury żydowskiej.

Czytaj więcej

Rosyjski Kaukaz: „Nie wpuszczać tu Żydów”

W ciągu kilku miesięcy policja wyłapywała uczestników rozruchów. Teraz jednak atak skierowano nie tylko przeciw Żydom, ale i prawosławnym. A jednocześnie dokonują ich zorganizowane i nieźle uzbrojone grupy.

Co najmniej dwie grupy napastników uderzyły w dwóch miastach. Po kilku godzinach ulicznych strzelanin co najmniej sześciu policjantów jest zabitych, a 12 rannych.

W Derbencie zaatakowali cerkiew Wstawiennictwa Najświętszej Marii Panny przy ulicy … Lenina. „Ojca Nikołaja (najprawdopodobniej proboszcza cerkwi Nikołaja Kotelnikowa-red.) zabili. Poderżnęli mu gardło” – napisał w Telegramie jeden z dagestańskich oficjeli Szamil Chadułajew. Strzałem w głowę zabito też ochroniarza cerkwi, uzbrojonego jedynie w gazowy pistolet.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Amerykański dziennikarz trafi na wiele lat do łagrów. Czy uwolni go Biały Dom?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Przestępczość
Aktywiści zaplanowali protest na autostradzie wokół Londynu. Na długo trafią do więzienia
Przestępczość
Policjant raniony nożem w centum Paryża. Gorący okres francuskich służb
Przestępczość
Zamach na Donalda Trumpa: Co wiadomo o 20-letnim zamachowcu?
Przestępczość
Strzelanina w niemieckim Lautlingen. Nie żyje dwoje dorosłych i dwoje dzieci