Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaniepokojony licznymi doniesieniami medialnymi o planowanej podwyżce akcyzy na napoje alkoholowe, w szczególności na piwo, zapytał Ministerstwo Finansów czy trwają obecnie pracę nad takimi rozwiązaniami.

- Obecnie nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w zakresie zmiany stawek podatku akcyzowego – odpowiedziało Ministerstwo Finansów.

Rzecznik MŚP zwraca uwagę, że branża piwna to ważna część rodzimego przemysłu spożywczego. Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa w Europie. Poza największymi producentami na rynku funkcjonuje także wiele mniejszych browarów, zaliczanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

– Małe, rodzinne browary to rzadko wspominane ofiary lockdownu. Często ich głównymi klientami są restauracje, które dziś są zamknięte. Nie uwzględniają ich jednak tarcze antykryzysowe. Dołożenie im jeszcze kolejnego problemu w postaci podwyżki akcyzy mogłoby być dla wielu z nich nie do udźwignięcia – tak zapewnienie resortu finansów skomentował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dodał, że konsekwentnie opowiada się za nienakładaniem w czasie kryzysu nowych podatków i danin na przedsiębiorców, zwłaszcza na branże szczególnie dotknięte konsekwencjami zamknięcia gospodarki.