Łotewski browar Aldaris przygotował nowy rodzaj piwa. Mežpils Berzs to złoty napój, którego głównym składnikiem jest sok brzozowy. To sok od wieków zbierany wiosną z pni brzóz, mający szereg zdrowotnych składników, jak żelazo, wapń, potas, miedź czy aminokwasy. Sok brzozowy znany jest z tego, że wzmacnia odporność i wspiera organizm w walce z wirusami. Polecany jest dzieciom i seniorom w okresie wiosennego ataku chorób grypowych i grypopodobnych.

Czytaj także: Papierosy mentolowe wkrótce znikną 

„Tego lata asortyment Mežpils plus uzupełnimy interesującym eksperymentem - Mežpils Berzs. Zawiera ono sok brzozowy. Skomponowanie nowego rodzaju piwa kosztowało nas około 10 tysięcy euro - poinformował Andris Rasinsz sommelier browaru.

Nowe piwo jest lekkie i orzeźwiające, ale w stylu belgijskim, warzone z drożdży szampańskich i certyfikowanego biologicznie soku brzozowego.

W ostatnich latach na Łotwie rośnie popyt na nietradycyjne rodzaje piwa, dlatego Mežpils alus eksperymentuje i co roku prezentuje nowe produkty, przypomina portal Delfi. W tym roku, na fali wirusowej pandemii, nowe piwo z Łotwy może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Łotewski Aldaris wchodzi w skład bałtyckiego holdingu browarniczego (BBH), który skupia browary republik nadbałtyckich, Rosji, Kazachstanu i Ukrainy. Właściciele jest koncern Carlsberg Group. Aldaris został założony w 1865 r. w Rydze. Obecnie zatrudnia ok. 200 osób. Warzy około 40 rodzajów piw, głównie jasnych. Najpopularniejsze marki to Mežpils i Porteris. Od 2013 r. wiele swoich piwa (Luksus, Zelta, Gaišais (piwo jasne), Pilzenes (Pilsner) i Apinitis Łotysze warzą w innych browarach BBH.