W zeszłym roku firma pozyskała 200 mln dolarów od inwestorów, w tym od aktorki Natalie Portman, prezenterki telewizyjnej i aktorki Oprah Winfrey oraz rapera Jaya-Z i funduszu inwestycyjnego Blackstone. Spółka wyceniana jest na 2 -10 mld dolarów - informuje BBC.

Oatly jest producentem niezwykle popularnego w USA i Europie wegańskiego mleka robionego z owsa. Sprzedaje swoje wyroby w 20 krajach na całym świecie.

Firma powstałą w latach 90 zeszłego wieku i poza mlekiem owsianym produkuje także wegańskie lody, kawę mrożoną, jogurty roślinne, śmietankę do gotowania i wegańskie smarowidła i kremy. W Polsce produkty tej marki są dostępne w zasadzie tylko w sklepach internetowych.

Produkty szwedzkiej firmy są niezwykle popularne w USA. Kiedy w 2016 roku trafiły do amerykańskich sklepów błyskawicznie się wyprzedały, a firma nie nadążała z produkcją.

Teraz współpracuje z siecią Starbucks, promuje wegański nabiał i wchodzi na chiński rynek – pisze BBC.

Według analityków rynek roślinnego mleka i roślinnego nabiału w najbliższych pięciu latach ma się podwoić, nie tylko ze względu na to, ze klienci wybierają roślinne alternatywy ze względów etycznych czy środowiskowych, ale także z powodu alergii na krowie białko.

W USA najlepiej sprzedaje się mleko migdałowe, ale w zeszłym roku osiane wyprzedziło nawet mleko sojowe i zajęło drugie miejsce pod względem popularności. W 2019 roku Oatly odnotowała sprzedaż na poziomie ponad 200 mln dolarów.