"Przez dwa dni wina oceniać będzie międzynarodowe jury doświadczonych degustatorów i enologów ze Słowacji, Czech, Węgier, Rosji i Polski. Do konkursu zgłoszono wina z kilkunastu krajów m.in. Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Słowenii, Chorwacji" - powiedziała PAP prezes Fundacji "Galicja Vitis" Ewa Wawro.
Wszystkie próbki win są oceniane anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decyduje m.in. kategoria wina i rocznik. Jurorzy degustować będą dziennie ok. 50 win. Konkurs odbędzie się 16-17 czerwca w Łańcucie (Podkarpackie
Jednym z głównych celów konkursu jest promocja kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi.
"Dla polskich winiarzy impreza jest dobrym sprawdzianem pokazującym, jak rodzime wina wypadają na tle win ze starych krajów winiarskich. Zdobywane przez nich od kilku lat medale za polskie wina na międzynarodowych konkursach pokazują, że mogą śmiało z nimi konkurować" – zauważyła Wawro.
Zgłoszone do konkursu wino może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wielki złoty medal otrzymują wina, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 85, srebrny 82, a brązowy 80 pkt.