Sprawa dotyczy zdarzenia, które miało miejsce w nocy z 21 na 22 marca 2020 r. w Katowicach. W toku śledztwa ustalono, że mężczyzna, który wyszedł z żoną do sklepu został napadnięty przez dwóch mężczyzn uzbrojonych w kastety i pałki. Wcześniej bywał już obiektem agresji jednego z napastników. Niszczone było jego mienie, otrzymywał także pogróżki. W obawie o swoje zdrowie i życie mężczyzna zaczął nosić przy sobie broń czarnoprochową, której posiadanie nie wymaga zezwolenia.

W trakcie napadu mieszkaniec Katowic oddał strzały ostrzegawcze w powietrze, a kiedy napastnicy nadal atakowali jego i jego żonę postrzelił jednego z nich w nogę. Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe zakwalifikowała ten czyn jako usiłowanie zabójstwa i wniosła o zastosowanie wobec mężczyzny aresztu tymczasowego.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił niezwłocznie uchylenie aresztu wobec podejrzanego. Polecił również wszcząć postępowanie wyjaśniające, w jaki sposób doszło do przedstawienia zarzutów osobie działającej w ramach obrony koniecznej. Zdaniem Zbigniewa Ziobry w takich sytuacjach osoby te nie powinny ponosić konsekwencji w myśl zasady, że broniący się nie mogą być karani za skuteczną obronę.

Czytaj także:

Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w obronie koniecznej