Od 17 września jeszcze surowsze kary dla kierowców

Rząd miał dziewięć miesięcy a i tak dopiero w ostatniej chwili pokazał ile punktów karnych ma grozić za wykroczenia na drodze. Od 17 września mają być wyższe.

Publikacja: 15.09.2022 18:16

Od 17 września jeszcze surowsze kary dla kierowców

Foto: Adobe Stock

Kierowcy są oburzeni. – To skandal – mówią. W sobotę wyjedziemy na miasto lub w trasę nie wiedząc co nas czeka – tłumaczą.

To prawda. Od soboty, 17 września, wchodzą w życie nowe, surowsze punkty karne. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw dopiero w czwartek wieczorem.

To, że kierowcy nie mieli szans zapoznać się z wyprzedzeniem z nową wysokością punktów karnych nie oznacza, że w najbliższą sobotę można będzie liczyć na dobre serce drogówki. Robert Opas z Komendy Głównej Policji mówi, że nie ma na to szans. Policjanci będą się opierać na obowiązującym prawie (a to może być opublikowane nawet w piątek późną nocą).

Czytaj więcej

Marek Kobylański: Surowe przepisy niewiele zmieniają

– Czy w tym wszystkim chodzi o wystawienie jak najwyższej liczby punktów – pytają kierowcy. I dodają, że taka zmiana powinna zostać wprowadzana nie w środku nocy tylko wcześniej, z odpowiednio przygotowaną akcją edukacyjną. Żeby kierowca wiedział co go czeka za złamanie przepisów.

Od najbliższej soboty – 17 września – zmieniają się nie tylko punkty karne. Od tego dnia służby będą mogły nakładać dwa razy wyższe grzywny w przypadku tzw. recydywy wykroczeniowej. Chodzi o kary za powtórzone w ciągu dwóch lat wykroczenie - kierowca zapłaci podwójną stawkę (wcale niemałą). Podwójny mandat będzie można dostać za najniebezpieczniejsze wykroczenia takie jak: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (ale uwaga: o co najmniej 31 km/h); nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu; niewłaściwe wyprzedzanie czy wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.

Czytaj więcej

Punkty karne: od 17 września duża zmiana dla kierowców

Od 17 września zebrane przez kierowcę punkty karne będą się kasować po dwóch latach (a nie po roku od ich uzyskania tak, jak do tej pory).

– Myślę, że to dobry kierunek. Kierowca musi odczuć konsekwencje brawurowej, niebezpiecznej jazdy – uważa Mariusz Sztal, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Teraz czas do skasowania punktów będzie się liczył od momentu uregulowania mandatu. Ma to być bat na tych, co jeżdżą zbyt szybko ale kar nie płacą (bo liczą, że uda się im ich uniknąć).

Czytaj więcej

Będą podwójne mandaty i punkty karne - oto, za co będą grozić

Kolejna dolegliwość: likwidacja kursów pozwalających na pozbycie się nadmiernej liczby punktów karnych.

– Mam mieszane uczucia – mówi Wojciech Pasieczny, b.policjant drogówki, dziś biegły w sprawach wypadków drogowych. – Z jednej strony część kursantów doceniała wartość merytoryczną zajęć – dodaje (a sam kiedyś na nich wykładał).

Z kolei Marcin Reszka, który prowadził zajęcia z psychologii dla kierowców uważa, że na jego zajęciach pojawiało się stałe grono bywalców. A przecież nie o to chodzi – twierdzi.

W nowym taryfikatorze punktów karnych wyszczególniono ponad 20 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych.

Podstawa prawna: Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z 2 grudnia 2021 r. (DzU z 16 grudnia 2021 r., poz. 2328)

Rzeczpospolita

Kierowcy są oburzeni. – To skandal – mówią. W sobotę wyjedziemy na miasto lub w trasę nie wiedząc co nas czeka – tłumaczą.

To prawda. Od soboty, 17 września, wchodzą w życie nowe, surowsze punkty karne. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw dopiero w czwartek wieczorem.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi