"Właśnie zdecydowaliśmy o przygotowaniu tak szybko, jak się da, mocnej rezolucji przeciwko zakazowi aborcji, który łamie podstawowe prawa kobiet" - przekazała rozgłośni Evelyn Regner, eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów, szefowa Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE.

Jak dodała, rezolucja miałaby zostać przyjęta na sesji plenarnej w listopadzie, czyli w połowie miesiąca albo pod koniec.

Według RMF rezolucję poprze zdecydowana większość eurodeputowanych, nawet z frakcji chrześcijańskich demokratów, czyli Europejskiej Partii Ludowej, gdyż wczorajszy wyrok TK wywołał u wielu z nich szok i oburzenie. Wynika ono także z faktu, że sprawa łączy się z łamaniem zasad praworządności, jakie zarzucają polskim władzom.

- Wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny, który - jak już stwierdziła Komisja Europejska - nie ma legitymizacji, bo nie jest niezawisły" - powiedział korespondentce RMF FM unijny dyplomata.

Evelyn Regner zapowiedziała także działania w obronie polskich kobiet w przyszłym tygodniu podczas organizowanego przez PE Tygodnia Równouprawnienia Płci.