Jak donosi "Le Monde", nastolatkowie mogą prowadzić auta na podstawie zwykłego prawa jazdy na motorower. Muszą jedynie przekroczyć odpowiedni wiek i poruszać się pojazdami, które nie będą mogły zwiększyć prędkości ponad tę ustaloną. 

Francuski dziennik przytacza historię Samuela Francka, jednego ze szwedzkich nastolatków, który dzięki takim regulacjom prawa mógł wsiąść za kółko już po ukończeniu szkoły średniej, mimo że był za młody,  żeby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Skrzynię biegów w kupionym za ok. 1,2 tys. euro aucie przerobił w taki sposób, żeby nie mogło ono rozpędzić się poniżej wskazanej przepisami granicy.   

Na swoim portalu gazeta podaje jednak, że regulacja ta jest przedmiotem debaty w kraju, gdzie coraz częściej dochodzi do wypadków samochodowych z udziałem nastolatków. 

W Polsce prawo jazdy kat. B, które uprawnia do prowadzenia auta może uzyskać osoba, która ukończyła 18. rok życia. 14-latki mogą już jednak starać się o zezwolenie na przykład na jazdę motorowerem lub małym quadem, a osoby dwa lata starsze - na prowadzenie motocyklu  (o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg lub trójkołowego o mocy do 15 kW). 

Czytaj więcej

Po zmianie prawa w Polsce może pojawić się turystyka egzaminacyjna