W związku z rozwijającą się trzecią falą pandemii koronawirusa rząd wprowadził kolejne restrykcje. Wśród nich m.in. zamknięcie sklepów budowlanych oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski nie wspomnieli jednak podczas konferencji o zaostrzeniu zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Czytaj także:

Jest rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od 27 marca

Jak zauważa portal Onet.pl, od soboty obowiązywać będzie nie tylko zakaz organizowania, ale także udziału w zgromadzeniach "w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju".

Do tej pory obowiązywał wyłącznie zakaz organizowania zgromadzeń. Przepisy znają jednak rodzaj zgromadzenia spontanicznego, które ze względu na swój charakter nie mają organizatora.

Z dniem publikacji rozporządzenia każdy, kto weźmie udział w jakimkolwiek zgromadzeniu, może zostać ukarany.

Wolność zgromadzeń gwarantuje konstytucja. Zgodnie z art. 57 konstytucji "każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa". Część prawników podważa możliwość ograniczania tego prawa na podstawie rozporządzenia.