Reklama

MEN o pracy szkół w czasie rekolekcji wielkopostnych

Szkoła musi zapewnić uczniom możliwość uczestniczenia w rekolekcjach wielkopostnych - szczegółowe zasady ustala z organizatorem rekolekcji. Uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze.

Aktualizacja: 16.03.2018 13:47 Publikacja: 16.03.2018 12:52

MEN o pracy szkół w czasie rekolekcji wielkopostnych

Foto: Fotorzepa/Bartosz Jankowski

dgk

MEN  przypomina o głównych zasadach związanych z organizacją rekolekcji, a  wynikających z przepisów oświatowych.

Zgodnie z przepisami uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. Wynika to z § 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.). Jeżeli na terenie szkoły prowadzona jest nauka religii więcej niż jednego wyznania, kościoły i związki wyznaniowe powinny ustalić wspólny termin rekolekcji.

Szczegółowe zasady dotyczące organizacji rekolekcji powinny być przedmiotem ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. 

Natomiast uczniom, którzy nie uczestniczą w rekolekcjach, szkoła bezwzględnie musi zapewnić w tym czasie opiekę lub inne zajęcia wychowawcze.

Według MEN zwolnienie uczniów z zajęć szkolnych na czas rekolekcji nie oznacza uzyskania przez nich dodatkowych dni wolnych od nauki, a jedynie  ma na celu umożliwienie im uczestniczenia w rekolekcjach wielkopostnych.

Reklama
Reklama

- Warto zaznaczyć, że w tych dniach szkoła nie jest zwolniona z wypełniania funkcji wychowawczej i opiekuńczej. Tym samym jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wszystkich uczniów. Dotyczy to zarówno uczniów odbywających rekolekcje, jak i tych, którzy w tym czasie uczestniczą na jej terenie w zajęciach opiekuńczych i wychowawczych. Szkoła ma prawo do kontroli obecności na zaplanowanych w tych dniach zajęciach - wyjaśnia resort Anny Zalewskiej.

Opiekę nad uczniami w czasie rekolekcji zapewniają nauczyciele religii. Dyrektor szkoły, jeśli wymagają tego względy bezpieczeństwa uczniów, może poprosić pozostałych nauczycieli o pomoc w zapewnieniu uczniom opieki w czasie ich przemieszczania się do miejsca odbywania się rekolekcji i w drodze powrotnej do szkoły.

- W tym przypadku dyrektor powinien jednak respektować prawo nauczycieli do wolności sumienia i wyznania - podkreśla MEN.

Resort wyjaśnia, że dni przeznaczone na rekolekcje są uwzględniane w planie organizacji roku szkolnego.

- Jeśli program rekolekcji ogranicza się np. tylko do jednej lub dwóch godzin zajęć w ciągu dnia, szkoła – w porozumieniu z organizującymi rekolekcje – może ustalić, że uczniowie uzyskują w tych dniach tylko częściowe zwolnienie z zajęć szkolnych. W pozostałym czasie uczniowie uczestniczą w zajęciach, zgodnie z ustalonym na te dni planem zajęć szkolnych - wskazuje MEN.

Ministerstwo zaznacza, że dyrektor szkoły mają obowiązek tak zaplanować roczny czas pracy szkoły, aby zapewnić pełną realizację przyjętych przez szkołę programów nauczania z poszczególnych zajęć edukacyjnych przy uwzględnieniu zwolnienia na rekolekcje.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że w uzasadnieniu projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z  11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603)  MEN sugerował dyrektorom szkół podstawowych przeznaczenie na rekolekcje trzech z ośmiu dodatkowych dni wolnych  ustanawianych przez dyrektorów szkół.  Dni te mogą, ale nie muszą być przeznaczane na święta religijne. Problem w tym, że terminy ośmiu dni wolnych dyrektor musi ogłosić do 30 września, natomiast o terminie rekolekcji (które są organizowane na podstawie innego rozporządzenia  - z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Dz. U. Nr 36, poz. 155 ze zm.)  dyrektor dowiaduje się z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Dlatego dyrektorzy szkół nie włączają dni na rekolekcje w owe osiem "dyrektorskich" dni wolnych.

Samorząd i administracja
Znamy wyniki egzaminu na urzędnika mianowanego. „Przełamaliśmy barierę niemożności"
Prawo w Polsce
Czy można zagrodzić jezioro? Wody Polskie wyjaśniają
Konsumenci
Zawieszenie obowiązku spłaty rat z mocy prawa nie zawsze korzystne dla konsumenta
Za granicą
Ryanair nie poleci do Hiszpanii? Szykuje się strajk pracowników. Jest stanowisko przewoźnika
Prawo drogowe
Będzie podwyżka opłat za badania techniczne aut. Wiceminister podał kwotę
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama