Nastawienie na innowacje, pokrycie kluczowych rynków, ukierunkowanie na przemysł i umiejętność obsługi fuzji i przejęć firm działających w różnych jurysdykcjach są siłą napędową międzynarodowych kancelarii prawnych w 2018 roku.

Która kancelaria jest zatem najbardziej rozpoznawalna na świecie?

Według dziewiątego już rankingu firmy Acritas "Global Elite Law Firm" najbardziej rozpoznawalną na świecie marką prawniczą jest Baker McKenzie. Na drugim miejscu uplasował się Clifford Chance, na trzecim DLA Piper. Nie było tu żadnego zaskoczenia. Największe znaczenie miał międzynarodowy zasięg tych kancelarii.

Kliknij w tabelę żeby zobaczyć wszystkie pozycje rankingu

Z kolei firmą która najbardziej awansowała w rankingu międzynarodowych kancelarii jest Eversheds Sutherland. Klienci zwrócili także uwagę na innowacje wprowadzone przez kancelarię Allen & Overy, która awansowała do rankingu. Podobnie, Latham & Watkins, ze swoim potencjałem finansowym, awansował do najwyższej w historii pozycji na 11 pozycji.

- Ponieważ działający w wielu krajach klienci kancelarii prawniczych przygotowują się do Brexitu, coraz częściej zwracają się do firm, które zasięgiem swych usług obejmują całą kontynentalną Europę – mówi Lisa Hart Shepherd, prezes Acritas. - Wraz z liderem Clifford Chance i Linklaters wszystkie tego typu kancelarie awansowały w tym roku w naszym rankingu. Kiedy przyglądamy się kancelariom, które dopiero co pojawiły się w naszym zestawieniu, jak i tym, które znacznie awansowały od czasu gdy po raz pierwszy opublikowaliśmy nasz ranking dziewięć lat temu, prawie zawsze znaczenie miał element obsługi transatlantyckiej. Norton Rose Fulbright, Dentons i Eversheds Sutherland są tu najlepszymi przykładami.

Globalny indeks firm prawniczych firmy Acritas "Global Elite 2018" został opracowany na podstawie analizy danych z ankiety Sharplegal Global Elite. Wszystkie dane pochodzą z 1600 wywiadów z respondentami reprezentującymi organizacje o zyskach przekraczających 1 miliard USD z całego świata. Wszystkie wywiady przeprowadzono telefonicznie w językach lokalnych w 55 krajach od sierpnia 2017 r. do lipca 2018 r. Ankieterzy pytali respondentów m.in. o to jaka pierwsza firma prawnicza przychodzi im na myśl, jaką firmę uznają za najbardziej przyjazną, albo jaką kancelarię wybiorą w przypadku konieczności podpisania kontraktu, lub rozwiązania sporu obejmujące jurysdykcje w trzech lub więcej krajach.