Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: przychody firm doradztwa podatkowego w 2020 roku

Najwyższe przychody, 281 mln zł, osiągnęła firma EY. Większość uczestników rankingu poprawiła swoje wyniki finansowe, ale jedna czwarta odnotowała spadek.

Publikacja: 15.04.2021 07:46

Ranking firm doradztwa podatkowego 2021: przychody firm doradztwa podatkowego w 2020 roku

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

Ubiegły rok okazał się dla doradców podatkowych podobnie trudny, jak dla innych branż. Są jednak firmy, które mimo pandemii odniosły sukces finansowy.

Swoje przychody za 2020 r. udostępniło nam 67. spośród 83. firm biorących udział w zestawieniu. 41 z nich poprawiło swoje wyniki finansowe, zaś 23 odnotowało spadek. Przychody jednej firmy pozostały bez zmian.

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

Sukcesy mimo pandemii

Pierwsze miejsce, tak jak w poprzednim roku, zajęła firma EY, z przychodami wynoszącymi 281 mln zł. To wzrost o 12,6 mln zł.

Według Mateusza Pociaska, partnera zarządzającego obszarem Doradztwa Podatkowego i Prawnego EY, czas pandemii, podobnie jak w przypadku wielu sektorów gospodarki, miał wpływ na rynek doradztwa podatkowego.

- Pracujemy dla naszych klientów - firm, których sytuacja, w tym otoczenie biznesowe i regulacyjne, uległy zmianie i to niejednokrotnie bardzo istotnej. Również fakt, że od roku funkcjonujemy w formule zdalnej, ma kolosalny wpływ na sposób organizacji pracy. W czasach nagłej i istotnej zmiany najważniejsze okazały się fundamenty, czyli zaangażowanie i jakość zespołu oraz relacje z klientami - mówi Matusz Pociask.

Jego zdaniem, pandemia uwidoczniła też kilka trendów. Pierwszy, to coraz większe zainteresowanie klientów przekazywaniem doradcy obsługi procesów podatkowych - całych lub ich istotnych elementów. Kolejny, to automatyzacja procesów podatkowych, co wynika głównie z wielu zmian regulacyjnych i dodatkowych obowiązków w obszarze raportowania podatkowego.

Zmiana przepisów to więcej pracy

Druga w zestawieniu jest firma PwC z wynikiem 244,7 mln zł, po wzroście o 1,8 mln zł.

Na trzecim miejscu znalazła się firma Deloitte, której przychody wzrosły o 5,5 mln zł, do 239,3 mln zł.

Czwarte miejsce należy do firmy KPMG z przychodami przekraczającymi 200 mln zł. Firma odnotowała też najwyższy w naszym zestawieniu kwotowy wzrost przychodów - o 13,8 mln zł.

- Ostatni rok przyniósł nieporównywalną z żadnym wcześniejszym okresem liczbę nowych regulacji prawnych – zarówno tych związanych z wprowadzaniem tarcz antykryzysowych, jak i zmian przepisów stricte podatkowych. Te ostatnie koncentrują się głównie wokół obowiązków sprawozdawczych podatników, m.in. w zakresie cen transferowych, MDR czy JPK. To wszystko przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na usługi doradztwa podatkowego ze strony klientów. Elementem składowym tych usług coraz częściej są narzędzia technologiczne, które dodatkowo zapewniają wysoką jakość świadczonych usług - mówi Paweł Barański, partner, szef Działu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w KPMG w Polsce.

Bardzo dobrymi wynikami mogą pochwalić się też firmy spoza wielkiej czwórki. Przychody piątej w tym zestawieniu firmy MDDP wzrosły o 7 mln zł, osiągając 57 mln zł.

Kluczowe relacje z klientami

Szóste miejsce należy do firmy Crido, z przychodami sięgającymi 53,2 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 9 mln zł.

Jak mówi Andrzej Puncewicz, partner zarządzający Crido, pomimo pandemii 2020 r. był bardzo dobry dla Crido.

- To zasługa utrzymywania bliskich relacji z klientami oraz wychodzenia naprzeciw ich potrzebom. Przykładem tego są duże projekty związane z odroczeniem terminu płatności podatków. Płynność finansowa wielu dużych klientów została zachwiania wskutek pandemii. Kluczem do sukcesu była także dobra i bardzo szybka komunikacja o wszelkich dostępnych instrumentach pomocowych oparta o znajomość przepisów oraz praktyki ich stosowania - mówi Andrzej Puncewicz.

Dodaje, że jest wiele biznesów, które nie ucierpiały wskutek pandemii, ale wręcz zwiększyły przychody. Te podmioty oczekiwały, że doradca pomoże im rozstrzygnąć zwykłe wątpliwości związane z interpretacją przepisów, wesprze w transakcji lub wyjaśni liczne zmiany przepisów podatkowych wprowadzane pomimo pandemii.

Siódme miejsce zajmuje ISP Modzelewski i Wspólnicy z przychodami wynoszącymi 28 mln zł, po spadku o 0,1 mln zł. Na pozycji ósmej uplasowała się firma TPA Poland z przychodami bliskimi 25,5 mln. To o ponad 2,6 mln zł więcej, niż rok wcześniej.

Na miejsce dziewiąte z siódmego spadła natomiast firma Rödl & Partner. Jej przychody wyniosły 23,6 mln zł i były o 13,2 mln zł niższe, niż w poprzednim roku.

Z kolei na miejsce dziesiąte z trzynastego awansowała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Jej przychody wzrosły o 4,5 mln zł, do 19,8 mln zł.

Wzrosty i spadki

Z zebranych przez nas danych wynika, że większość uczestników rankingu mimo pandemii poprawiło swoje wyniki finansowe. Niektóre osiągnęły spektakularne sukcesy. W 2020 r. przychody Kancelarii Rymarz Zdort wzrosły aż 126 proc. w stosunku do poprzedniego roku i wyniosły blisko 9,2 mln zł.

Swoje przychody podwoiła też kancelaria NGL Wiater. Po wzroście o 96 proc. wyniosły one 2 mln zł. Duży wzrost w ujęciu procentowym - o 39 proc. - odnotowała też kancelaria Pragmatiq. Jej przychody za 2020 r. wyniosły 2,7 mln zł.

Pogorszenie wyników finansowych odnotowało natomiast 23 uczestników rankingu (w ubiegłym roku było to 13 firm). W tym gronie znalazły się zarówno duże jak i małe podmioty. Najwyższy kwotowo spadek przychodów - o 13,2 mln zł - dotknął firmę Rödl & Partner. O 3,8 mln zł, do poziomu 13,3 mln zł, zmniejszyły się przychody kancelarii Ożóg Tomczykowski. Kancelaria spadła z dziesiątego miejsca w naszym zestawieniu na piętnaste. W ujęciu procentowym największy spadek przychodów odnotowała firma Tax-Net Doradztwo - o 36 proc.

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

(Zobacz całe zestawienie w PDF - kliknij tutaj)

Ubiegły rok okazał się dla doradców podatkowych podobnie trudny, jak dla innych branż. Są jednak firmy, które mimo pandemii odniosły sukces finansowy.

Swoje przychody za 2020 r. udostępniło nam 67. spośród 83. firm biorących udział w zestawieniu. 41 z nich poprawiło swoje wyniki finansowe, zaś 23 odnotowało spadek. Przychody jednej firmy pozostały bez zmian.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Policja zatrzymała patostreamerów. Upili i upodlili młode kobiety
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Sądy i trybunały
Sąd: Nawacki ma 3 dni. Inaczej grozi mu grzywna i areszt
Sądy i trybunały
Burzliwe obrady w KRS: wybrano sędziego do NSA i uzupełniono składy komisji
Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Sądy i trybunały
Jednoosobowy skład udrożnił apelację
Zawody prawnicze
Prokuratorzy chcą wyrównania wynagrodzeń. Barski wysłał pismo do MF