Potwierdza to sprawozdanie z działalności PG w 2012 r., którego prezentacja ma miejsce na obecnym posiedzeniu Sejmu.
W 2012 r. wpłynęło do Prokuratorii 4709 spraw, o 5,16 proc. więcej niż w poprzednim roku, z czego 358 przed Sądem Najwyższym. Łączna wartość żądanych w tych pozwach roszczeń opiewała na 8,7 mld zł plus 80 mln euro. W tym czasie zakończyło się 4160 spraw (znaczne więcej niż rok wcześnie), ale „zapas" się zwiększył i wyniósł na koniec 2012 r. 6872 spraw.
Największa grupa (27 proc.) spraw dotyczy osadzonych w zakładach karnych, którzy domagają się zwykle zadośćuczynienia za nieodpowiednie ich zdaniem warunki odbywania kary, 531 odszkodowań za akty nacjonalizacyjne i wywłaszczeniowe, wśród których najwięcej związanych jest z dekretem warszawskim, 330 spraw dotyczyło odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wynikłe z wydania prawomocnego wyroku, 30 spraw zasiedzenia przez Skarb Państwa nieruchomości, ok. 60 służebności przesyłu na gruntach państwowych.
Prokuratoria Generalna wystąpiła też w siedmiu pozwach zbiorowych, ale w trzech sądy uznały, że sprawy nie kwalifikują się do grupowego postępowania.
Wśród wytaczanych przez PG spraw (w sumie 563) dominują powództwa zmierzające do skutecznej egzekucji podatków, należności celnych, były też 44 sprawy związane z dofinansowaniem środkami unijnymi.