Ranking kancelarii 2017: Kancelarie prawnicze trochę zwolniły obroty

Firmy prawnicze mają za sobą rok niezłej koniunktury, choć w 2016 r. ich obroty rosły mniej dynamicznie niż w poprzednich latach. To efekt spowolnienia gospodarki, co odbiło się na transakcjach.

Aktualizacja: 21.04.2017 10:11 Publikacja: 21.04.2017 00:01

Ranking kancelarii 2017: Kancelarie prawnicze trochę zwolniły obroty

Foto: 123RF

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI RANKINGU KANCELARII PRAWNICZYCH 2017

Obroty w kancelariach biorących udział w rywalizacji przychodowej naszego rankingu wyniosły w 2016 r. blisko 872 mln zł. To ok. 60 mln zł mniej niż w 2015 r., kiedy to zanotowały łącznie blisko miliardowe przychody. Dla porządku dodać jednak trzeba, że w tym roku przychodami pochwaliło się o pięć kancelarii mniej niż przed rokiem. Spośród tych, które przysłały nam swoje dane z ksiąg rachunkowych, aż 27 miało wzrost przychodów, tyle że nie tak spektakularny, jak jeszcze rok czy dwa lata wcześniej.

O 2 mln zł większe przychody niż przed rokiem odnotował lider tej klasyfikacji – kancelaria Dentons, której obroty wyniosły w 2016 r. 181,5 mln zł. Przypomnijmy, że w 2015 r. ta kancelaria miała 26-milionowy wzrost obrotów.

Na drugim miejscu znalazła się kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z obrotami w wysokości 105,9 mln zł. Tym razem to jej udało się osiągnąć największy wzrost przychodów rok do roku – o 7,9 mln zł.

Pozostałe kancelarie z pierwszej piątki w klasyfikacji przychodowej nie tylko nie przekroczyły magicznej setki, ale wręcz odnotowały spadki obrotów. Największy w CMS – o 11,6 mln zł.

Miliardy w portfolio

Prawnicy zgodnie przyznają, że konsekwencją zmian na scenie politycznej w 2015 r. była mniejsza skłonność przedsiębiorców do ryzyka. Dało się wyczuć pewne wyczekiwanie, co te zmiany przyniosą. Do tego doszły zmiany w prawie, które np. skomplikowały inwestycje na rynku energetyki odnawialnej. To złożyło się na spowolnienie na rynku transakcji w 2016 r., zwłaszcza w jego pierwszym półroczu. Potwierdzają to dane GUS: skłonność do inwestowania spadła o 5,5 proc. w stosunku do 2015 r. Dlatego dużych, opiewających na miliardy złotych kontraktów kancelarie obsługiwały znacznie mniej niż we wcześniejszych latach.

Nasza klasyfikacja transakcyjna pokazuje to w liczbach: kancelarie biorące udział w rywalizacji obsłużyły w 2015 r. 32 największych kontraktów, podczas gdy w 2016 r. tylko 21. Wartość największych transakcji jest jednak nadal znacząca.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy polski rynek prawniczy stał się po raz pierwszy w swej historii dojrzały i zauważalny w skali europejskiej. Wynikało to z niespotykanej wcześniej wartości transakcji (łącznie kilkanaście miliardów euro) zawartych w tym okresie. Wskaźnikiem skali polskiego rynku transakcji fuzji i przejęć były przedsięwzięcia dotyczące Allegro, SABMiller, Banku Pekao SA i inne, które wydarzyły się mniej więcej w tym samym czasie i w efekcie pokazały ogromną wagę polskiego rynku usług prawniczych – mówi Paweł Rymarz, partner zarządzający warszawskim biurem kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Z optymizmem w nowy rok

Bardzo mało firm prawniczych, bo tylko 14, ujawniło w tym roku swoje zyski za 2016 r. Zdecydowana większość z nich może zaliczyć ubiegły rok do udanych. Tylko cztery straciły w stosunku do 2015 r. Jak pokazują wyniki tego zestawienia, wciąż można sporo zarobić na roszczeniach odszkodowawczych. Specjalizująca się w nich kancelaria A. Łebek i Wspólnicy zarobiła 7,5 mln zł, o 3 mln zł więcej niż w 2015 r.

Mimo wyraźnego spowolnienia w 2016 r. kancelarie prawnicze w Polsce patrzą w przyszłość z optymizmem. Końcówka ubiegłego roku i pierwsze miesiące 2017 r. pokazały, że wciąż jest potencjał na rynku transakcji. Prawnicy widzą szanse na wartościowe zlecenia na rynku nieruchomości, w energetyce oraz obsłudze kontraktów w przemyśle obronnym. Do praktyk, które mogą stanowić źródło niezłych przychodów, zaliczane są spory sądowe, compliance, ochrona danych osobowych, telekomunikacja oraz doradztwo biznesowe. Duże kancelarie sieciowe liczą na zlecenia związane z Brexitem, a małe chwalą coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców stałą obsługą prawną.

Nie tylko warszawa

15. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych wzięło udział aż 297 kancelarii (rok temu – 296). 175 z nich to kancelarie spoza Warszawy, 44 jest w pierwszej setce kancelarii zatrudniających najwięcej prawników z uprawnieniami. Wszystkie zatrudniają łącznie prawie 7200 prawników, w tym ponad 4400 z uprawnieniami.

***

Szanowani Państwo,

uprzejmie informujemy, że ukazał się już Ranking Kancelarii Prawnych. Pozwalamy sobie przypomnieć, że Ranking dostępny jest wyłącznie dla prenumeratorów. Aby ułatwić Państwu zakup większej liczby egzemplarzy  przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę. W celu złożenia zamówienia, prosimy o kontakt z Elżbietą Jezierską, tel. 22 463 04 54, elzbieta.jezierska@rzeczpospolita.pl

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność