O sukcesie w dziedzinie doradztwa decydują nie tylko silne zespoły, ale też liderzy i ich indywidualne osiągnięcia. W naszym rankingu pokazujemy specjalistów, którym udało się uzyskać największe uznanie swojego środowiska. O wskazanie najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego prosimy ich konkurentów. Uczestnicy rankingu nie mogli bowiem oddać głosu na siebie ani na nikogo ze swojej firmy.

Osoby, które zebrały największą liczbę głosów, otrzymują tytuł lidera w danej dziedzinie prawa podatkowego. Mniejsza liczba wskazań oznacza rekomendację.

W podatku VAT nie było niespodzianek. Za najlepszych ekspertów uznani zostali, podobnie jak w latach poprzednich: Jerzy Martini (Martini i Wspólnicy) i Roman Namysłowski (Crido Taxand). Rekomendacje uzyskali Paweł Fałkowski (FL Tax) i Tomasz Michalik (MDDP), który jest najbardziej utytułowanym doradcą w 11-letniej historii rankingu „Rzeczpospolitej". Przez osiem kolejnych lat otrzymywał tytuł lidera w VAT.

Większych zmian nie było również w akcyzie. Najlepszym ekspertem wybrany został – tak jak rok temu – Krzysztof Rutkowski (KDCP). Rekomendację otrzymuje wieloletni lider w tej dziedzinie Szymon Parulski (Parulski i Wspólnicy).

W PIT udało się wytypować dwóch najlepszych specjalistów. Do grona liderów dołączył Adam Allen (Thedy & Partners), który w poprzednim roku otrzymał wyróżnienie.

– Doradztwo podatkowe jest branżą, w której liczy się zaufanie i jakość świadczonych usług. To wartości, na które pracujemy przez lata, budując relacje z klientami. Na pewno dobry doradca powinien słuchać klientów, by zaproponować im rozwiązanie dostosowane do ich potrzeb – mówi Adam Allen.

Już po raz piąty liderem w PIT został Andrzej Marczak (KPMG). Wyróżnienie otrzymuje Jacek Bajson (PATH).

W CIT nie udało się wyłonić najlepszego specjalisty. Wyróżniamy za to trzech doradców, którzy nie byli wcześniej wymieniani w tym zestawieniu: Marek Kolibski (KNDP), Rafał Kowalski (BDO) i Łukasz Kupryjańczyk (Thedy & Partners).

W postępowaniach podatkowych najlepszy jest Andrzej Puncewicz (Crido Taxand). Rekomendację otrzymał zaś Lesław Mazur (Thedy & Partners).

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Nowego lidera mamy w dziedzinie międzynarodowego prawa podatkowego. Został nim Kamil Lewandowski, współzałożyciel i partner w FL Tax.

– Stawiamy na budowanie relacji z wyspecjalizowanymi firmami prawniczymi z innych państw, co pozwala nam realizować duże projekty w ujęciu międzynarodowym – mówi Kamil Lewandowski.

Wiceliderem w kategorii międzynarodowego prawa podatkowego został Michał Thedy (Thedy & Partners). Rekomendację otrzymali: Marcin Jamroży (Roedl, Majchrowicz-Bączyk) i Rafał Ciołek (KPMG), który w poprzednim roku był najlepszy w CIT.

Bezkonkurencyjny w podatku od nieruchomości jest Michał Nielepkowicz (Nielepkowicz i Partnerzy). To już dla niego czwarty tytuł lidera.

– Mimo iż ustawa o podatku od nieruchomości ma tylko dziesięć artykułów, to przepisy są na tyle skomplikowane, że ich stosowanie jest od lat przedmiotem sporów. Trzeba też śledzić zmiany innych przepisów, które mogą wpływać na podstawę opodatkowania, np. prawo budowlane. Konieczna jest też znajomość konkretnych branż, gdyż każda ma inne problemy z tym podatkiem – mówi Michał Nielepkowicz.

W dziedzinie cen transferowych najlepsza okazała się po raz trzeci Ewelina Stamblewska-Urbaniak (Crido Taxand). Nowością w naszym zestawieniu jest rekomendacja dla Grzegorza Młynarczyka (Sendero).

Komentarz eksperta

Jarosław Koziński, partner zarządzający, Doradztwo Podatkowe i Prawne EY

Klientom w coraz większym stopniu zależy na doradztwie w zakresie wdrażania nowych rozwiązań oraz wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Spada natomiast zainteresowanie poradami, komentarzami i opiniami. To efekt licznych zmian legislacyjnych oraz nowych obowiązków raportowania danych podatkowych w formie elektronicznej, które wymuszają również automatyzację procesu analizy i weryfikacji informacji. Tradycyjne doradztwo zastępowane jest przez innowacyjne narzędzia, zaprojektowane przy współpracy z informatykami. Przykładem tego może być oferowana przez EY automatyczna analiza plików JPK. Nasze narzędzie wykrywa nieścisłości w rozliczeniach podatkowych oraz wskazuje kwestie, które potencjalnie mogą być podważane przez organy skarbowe w toku kontroli. Duży wpływ na rynek doradztwa wywierają też prewencyjne działania Ministerstwa Finansów, które mają na celu zniechęcanie podatników do agresywnego planowania. Ich efektem jest również porządkowanie rynku. W cenie jest doradztwo dostosowane do sytuacji podatnika, zabezpieczające go przed ryzykiem sporu z organami podatkowymi.

Najlepsi specjaliści z poszczególnych dziedzin prawa podatkowego

 

Zobacz także:

Pełne wyniki rankingu firm doradztwa podatkowego 2017