Pomimo prokobiecych działań rosnącej grupy pracodawców sytuacja na polskim rynku pracy daleka jest od równości płci. Kobiety częściej kończą studia i zwykle są też bardziej ambitne niż mężczyźni, lecz w wielu branżach i na wielu stanowiskach nadal zarabiają mniej, rzadziej awansują i są mniej aktywne zawodowo. Takie wyniki pokazał tegoroczny raport Stowarzyszenia Kongres Kobiet, który cytowały uczestniczki debaty „RównoWaga szans w pracy: biznes liderem zmian”.
– Z punktu widzenia gospodarki nie opłaca się mieć najlepiej wykształconych pań domu we Europie, a tak trochę jest w Polsce – zaznaczała Ewa Rumińska-Zimny, wiceprezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet, podczas debaty, w której uczestniczyły przedstawicielki organizatorów i partnerów nowej inicjatywy mającej przyspieszyć w firmach korzystne dla kobiet zmiany – konkursu „RównoWaga. Prokobieca Firma Roku”.
Dobre chęci to za mało
Organizatorzy konkursu – Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Kulczyk Foundation i Konfederacja Lewiatan, przy współpracy merytorycznej Instytutu Badań Strukturalnych i Fundacji Share the Care – wyłonili i nagrodzili pracodawców, którzy najlepiej dbają o równe szanse w miejscu pracy. Każdy z organizatorów i partnerów merytorycznych konkursu odpowiadał, zgodnie ze swoimi kompetencjami, za jeden z pięciu obszarów, w których oceniano aktywność równościową firm.
Ewa Rumińska-Zimny, członkini kapituły konkursu, podkreślała edukacyjną misję projektu, który ma promować równościowe praktyki prokobiecych firm, zachęcając też biznes do współpracy. Podstawa do takiej współpracy już jest, bo do pierwszej, pilotażowej edycji konkursu zgłosiło się w tym roku 99 pracodawców. Nagrody i wyróżnienia przyznano dziewięciu z nich, ale kapituła docenia też pozostałych uczestników. – Wszystkie firmy, które zgłosiły się, wygrały, gdyż pokazały, że temat równości na rynku pracy jest dla nich ważny – zaznaczała wiceprezeska Kongresu Kobiet, który odpowiadał za obszar Polityka i Mechanizmy Równości.
Jak tłumaczyła Ewa Rumińska-Zimny, do podjęcia działań na poziomie firm nie wystarczą dobre chęci. Niezbędna jest „wola polityczna” zarządu, a potem utworzenie jednostki czy działu, który się tymi działaniami zajmie. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie wewnętrznych regulacji, które zapewnią równe szanse kobiet i mężczyzn w awansach i rekrutacji, a także zadbają o przydzielenie środków na działania równościowe.