Ta zmiana dotknie każdego, kto korzysta z możliwości zwolnienia ze składek społecznych od umowy zlecenia, na co pozwala tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Chodzi o zlecenia, w tym także kontrakty menedżerskie, wykonywane obok etatu, działalności, innego zlecenia czy dorabianie w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Obecnie taki zbieg tytułów do ubezpieczeń może przynieść znaczące korzyści. Gdy pierwszy tytuł – np. etat lub zlecenie – przynosi miesięcznie zarobki w wysokości co najmniej minimalnej płacy (w 2021 r. 2800 zł), z kolejnych kontraktów nie trzeba opłacać składek społecznych. Korzysta na tym tak zleceniodawca, jak i zleceniobiorca. Od stycznia 2022 r. żaden zbieg tytułów nie pomoże – składki społeczne obciążą każdy kontrakt cywilny.

Czytaj też:

Pełna składka ZUS od każdej umowy zlecenia

Bez odliczenia zdrowotnej

Atrakcyjność zarobkowania na kilku zleceniach odbierze też to, że od stycznia 2022 r. od zaliczki na podatek nie będzie już odliczana część składki zdrowotnej. Obecnie z 9 proc. tej składki jej część w wymiarze 7,75 proc. podstawy jest odliczana od podatku. Po zmianach każdy kontrakt cywilny – pierwszy czy kolejny – będzie obciążony składkami społecznymi, podatkiem i 9-proc. składką zdrowotną.

Wzrost obciążeń

Ze składki zdrowotnej nigdy nie zwalniał tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń. Etatowiec dorabiający na zlecenie czy osoba wykonująca kilka kontraktów opłaca zatem tę składkę, nawet gdy jest zwolniona ze składek społecznych. Jednak większość składki na zdrowie mogła odliczyć od podatku.

Tacy zleceniobiorcy odczują zapowiadane zmiany podwójnie. Nie będą one też obojętne zlecającym, bo obciążą ich składki w części należnej od płatnika. Jedynie składka na ubezpieczenie chorobowe pozostanie dobrowolna. Nie opłaca się jej jednak nie płacić, bo oszczędność niewielka, a traci się prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Na przykładzie dwóch zleceń z wynagrodzeniem po 3000 zł pokażmy skutki finansowe Polskiego Ładu od 2022 r. (pomijamy przy tym ewentualną ulgę dla klasy średniej).

Czytaj także:

"Polski Ład": Jakie będą skutki pełnego oskładkowania zleceń