Osoby do 30. roku życia są jedną z grup w szczególnej sytuacji na rynku pracy uprawnioną do priorytetowego wsparcia. Bony mają im ułatwić wejście na rynek pracy. Wprowadzono je wraz z reformą urzędów pracy w maju 2014 r. To wtedy zmieniona została definicja osoby młodej - teraz jest to osoba do 30. roku życia (poprzednio - do 25. roku życia), skrócony został również z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urząd pracy musi przedstawić takim osobom ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, na czym polega wsparcie w postaci bonów.
Bon stażowy
W ramach bonu stażowego osoba bezrobotna otrzymuje możliwość skierowania na 6-miesięczny staż do wybranego przez siebie pracodawcy i sfinansowania stypendium. Po tym okresie pracodawca ma obowiązek zatrudnić taką osobę na kolejne 6 miesięcy.
Korzyść dla osoby bezrobotnej to, według ministerstwa, także stypendium w wysokości 120 proc. zasiłku, czyli 997,40 zł oraz możliwość dofinansowania kosztu przejazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem oraz kosztów niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych. Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, otrzymuje premię w wysokości ponad 1,5 tys. zł.
Bon stażowy należy do najchętniej wykorzystywanych form wsparcia. Do końca maja tego roku skorzystało z niego ponad 21 tys. młodych bezrobotnych.