Do przedterminowych wyborów w Rzeszowie dojdzie po tym, jak z urzędu prezydenta - ze względów zdrowotnych - zrezygnował obecny prezydent, Tadeusz Ferenc.

Ferenc wskazał Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości i polityka Solidarnej Polski, jako swojego potencjalnego następcę.

Warchoł nie będzie jednak kandydatem Zjednoczonej Prawicy, ponieważ wystawienia go odmówiło PiS. W wyborach wystartuje jako kandydat niezależny.

Braun w wyborach parlamentarnych z 2019 roku uzyskał w okręgu obejmującym Rzeszów 31 148 głosów. W samym Rzeszowie zdobył 6 796 głosów.

Braun w czasie konferencji prasowej, podczas której przedstawiono jego kandydaturę mówił, że "Polacy potrzebują dziś w sposób dramatyczny oparcia ze strony władzy samorządowej". - I to oparcie musi się znaleźć - dodał.

- Silna, zdecydowana władza samorządowa jest niezbędna, abyśmy zostali na swoim - podkreślił Braun.

- Przybywam do Rzeszowa jako wasz poseł na Sejm Rzeczypospolitej. Mając do wyboru mandat w fasadowym dziś parlamencie warszawskim i mandat waszego zaufania tu, w rzeszowskim ratuszu, bez wahania wybiorę to drugie - dodał.

Gdyby Braun został prezydentem Rzeszowa wówczas musiałby zrzec się mandatu parlamentarzysty. Mandat ten objąłby wówczas Tomasz Buczek, a gdyby się na to nie zdecydował - posłanką mogłaby zostać żona Janusza Korwin-Mikkego, Dominika.