W środę Sejm przegłosował ustawę o ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej czyli ratyfikację tzw. unijnego Funduszu Odbudowy. Projekt poparło 290 posłów, 33 było przeciw (m.in. członkowie koalicyjnej Solidarnej Polski) a 133 wstrzymało się od głosu.

- Cieszyć się powinna Polska z tego, co się wczoraj stało w Sejmie - skomentował w RMF FM przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także:
Gowin po głosowaniu ws. Funduszu Odbudowy: Pluralizm siłą Zjednoczonej Prawicy

- Wynik imponujący, tak że mówiąc żartem można się było zastanawiać w pewnym momencie, czy nie dorzucić czegoś do zmiany konstytucji, bo taka większość się kreowała w pewnym momencie, ale cieszymy się z tego, że część klubów parlamentarnych się zreflektowała, mówię tu o PSL, i zagłosowała za pieniędzmi, które są potrzebne naszym samorządom, Polakom - mówił Krzysztof Sobolewski.

Choć w klubie obowiązywała dyscyplina, przeciw ratyfikacji głosowało m.in. 20 członków klubu PiS, głównie z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Jakie konsekwencje czekają posłów klubu PiS, którzy nie poparli ratyfikacji?

- To decyzja szefa klubu i rzecznika dyscypliny w klubie Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Sobolewski.

- Na pewno będą takowe konsekwencje i to mogę zapewnić; krótkoterminowe i długoterminowe - zadeklarował.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS nie ujawnił, co ma na myśli.

Czy posłowie Solidarnej Polski nie znajdą się już na listach wyborczych PiS-u? - Tego nie powiedziałem. Liczymy na to, że w 2023 r. blok Zjednoczonej Prawicy będzie szedł na jednej liście i tego się trzymamy - odparł Krzysztof Sobolewski.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ