Francja: Rusza śledztwo przeciw Marine Le Pen. Chodzi o kampanię wyborczą

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo przeciw finansowaniu kampanii wyborczej Marine Le Pen.

Aktualizacja: 09.07.2024 14:27 Publikacja: 09.07.2024 14:16

Marine Le Pen

Marine Le Pen

Foto: REUTERS/Yves Herman

Chodzi o kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi w 2022 roku. Le Pen rywalizowała wówczas z Emmanuelem Macronem — w I turze uzyskała 23,15 proc. głosów, w II — 41,46 proc.

Śledztwo ws. Marine Le Pen dotyczy "defraudacji, fałszerstwa, oszustwa i przyjęcia pożyczki przez kandydata w wyborach"

Śledztwo, wszczęte po wstępnym dochodzeniu, zostało rozpoczęte w ubiegłym tygodniu w związku z podejrzeniami dotyczącymi defraudacji, fałszerstwa, oszustwa i przyjęcia przez kandydata biorącego udział w kampanii wyborczej pożyczki — informuje „Politico”.

Reuters podaje, że śledztwo rozpoczęło się 2 lipca po przygotowanym w 2023 roku raporcie Krajowej Komisji ds. Kampanii i Finansowania Politycznego (CNCCFP), która bada wydatki i finansowanie kampanii wyborczych.

Czytaj więcej

Premier Francji pozostaje na stanowisku. „Rozmowy koalicyjne zajmą dużo czasu”

W 2022 roku Marine Le Pen ubiegała się o prezydenturę po raz trzeci.

Zjednoczenie Narodowe, którego Le Pen jest liderką (choć przewodniczącym partii jest Jordan Bardella), nie komentuje sprawy.

Krajowa Komisja ds. Kampanii i Finansowania Politycznego dopatrzyła się już nieprawidłowości przy wydatkach Le Pen na kampanię wyborczą w 2022 roku odmawiając refundacji kosztów poniesionych w związku z plakatami rozklejanymi w autobusach co uznano za naruszenie zasad kampanii wyborczej.

Według AFP Le Pen wydała na kampanię wyborczą w 2022 roku 11,5 mln euro.

W 2023 roku Zjednoczenie Narodowe ukarano grzywną za niewłaściwe wykorzystanie majątku spółki w następstwie dochodzenia dotyczącego zawyżania rachunków za materiały promocyjne przygotowane na potrzeby kampanii parlamentarnej. 

Marine Le Pen czeka też proces ws. niewłaściwego wydatkowania środków unijnych

We wrześniu przeciwko Marine Le Pen i 24 innym osobom ruszy proces w sprawie niewłaściwego wydatkowania środków unijnych, po siedmioletnim śledztwie w związku z oskarżeniami, że Zjednoczenie Narodowe (dawny Front Narodowy) wykorzystywało fundusze, które powinny być przeznaczane na wynagrodzenia asystentów w PE, do opłacania partyjnych kadr.

Wyniki wyborów parlamentarnych we Francji

Wyniki wyborów parlamentarnych we Francji

PAP

Zjednoczenie Narodowe zajęło trzecie miejsce w zakończonych 7 lipca wyborach parlamentarnych we Francji (ich I tura odbyła się 30 czerwca — wówczas Zjednoczenie Narodowe wygrało, uzyskując 33,15 proc. głosów). W nowym Zgromadzeniu Narodowym partia Le Pen będzie mieć rekordowe, 142 mandaty. Wynik uznawany jest jednak za porażkę jej formacji, ponieważ przed wyborami sondaże dawały partii Le Pen szansę nawet na bezwzględną większość (wynosi 289 mandatów). Ostatecznie sojusz lewiców i liberałów przed II turą (tzw. front republikański) sprawił, że wybory wygrała lewica, która wystartowała w ramach bloku Nowy Front Ludowy.

Chodzi o kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi w 2022 roku. Le Pen rywalizowała wówczas z Emmanuelem Macronem — w I turze uzyskała 23,15 proc. głosów, w II — 41,46 proc.

Śledztwo ws. Marine Le Pen dotyczy "defraudacji, fałszerstwa, oszustwa i przyjęcia pożyczki przez kandydata w wyborach"

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Trump komentuje decyzję Joe Bidena. „To najgorszy prezydent w historii”
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Joe Biden rezygnuje z kandydowania na prezydenta USA. Wskazał, komu przekazuje poparcie
Polityka
Wymiana Joe Bidena na innego kandydata niezgodna z prawem? Republikanie ostrzegają
Polityka
Donald Trump i Wołodymyr Zełenski zdołali się dogadać? Szczegóły zdradzili dopiero we wpisach w mediach społecznościowych
Polityka
Zwycięstwo Joe Bidena czy Donalda Trumpa korzystniejsze dla Polski? Najnowszy sondaż dla rp.pl