Parlament Europejski przeciw niewolniczej pracy. Nowe przepisy dotyczące handlu

Parlament Europejski zatwierdził przepisy zakazujące w UE sprzedaży, importu i eksportu towarów wytworzonych przy użyciu pracy przymusowej.

Publikacja: 23.04.2024 17:08

Parlament Europejski

Parlament Europejski

Foto: Adobe Stock

Powodem tego posunięcia było zaniepokojenie prawami człowieka w chińskim regionie Xinjiang. Stany Zjednoczone przyjęły podobne prawo w 2021 r., aby chronić swój rynek przed produktami wytworzonymi przy naruszeniach praw człowieka w Xinjiangu, gdzie według rządu USA Chiny dopuszczają się ludobójstwa na ujgurskich muzułmanach.

Podejrzane towary nie przejadą przez granicę

Chiny zaprzeczają nadużyciom w Xinjiangu, który jest głównym producentem bawełny. Dostarcza również większość światowych materiałów do paneli słonecznych.

Jeżeli kontrolerzy uznają, że produkt powstał przy użyciu pracy przymusowej, jego sprzedaż na rynku UE nie będzie możliwa, a dostawy towaru zostaną zatrzymane na granicach UE

Władze krajowe w każdym z 27 krajów lub Komisja Europejska będą mogły badać podejrzane towary, łańcuchy dostaw i producentów. Wstępne badania powinny zostać zakończone w ciągu 30 dni roboczych. Jeżeli kontrolerzy uznają, że produkt powstał przy użyciu pracy przymusowej, jego sprzedaż na rynku UE nie będzie możliwa, a dostawy towaru zostaną zatrzymane na granicach UE.

Czytaj więcej

Beata Gaś-Sadowska: Unia Europejska chce zwalczać pracę przymusową

– Dzisiaj na całym świecie 28 milionów ludzi jest uwięzionych w rękach handlarzy ludźmi i państw, które zmuszają ich do pracy za niewielką lub żadną płacę – powiedziała Maria-Manuel Leitao-Marques, portugalska posłanka Porozumienia Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. – Europa nie może naruszać swoich wartości, importując produkty powstałe w wyniku pracy przymusowej. Fakt, że UE w końcu ma prawo zakazujące tych produktów, jest jednym z największych osiągnięć tej kadencji – dodała.

Przytłaczająca większość europosłów za nowymi przepisami

Parlament UE zatwierdził ustawę zdecydowaną większością 555 głosów za, przy 6 głosach przeciwnych i 45 wstrzymujących się. Aby przepisy mogły wejść w życie, wymagają zgody krajów UE – jest to ostatni krok, który zwykle jest formalnością polegającą na zatwierdzaniu przepisów bez zmian. Kraje UE będą musiały rozpocząć stosowanie nowego prawa w ciągu trzech lat.

Polityka
Rosyjski sąd skazał eksperta od rakiet hipersonicznych. „Fala aresztowań naukowców”
Polityka
5 lat kadencji Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent w pułapce wojny
Polityka
Żona Baszara el-Asada wygrała z nowotworem piersi. Teraz wykryto u niej białaczkę
Polityka
Iran po wypadku Ebrahima Raisiego. Śmierć prezydenta niewiele zmienia
Polityka
Koreańczycy z Południa ćwiczą na siłowni w rytm piosenki o Kim Dzong Unie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?