Trzecia Droga mobilizuje wyborców. Hołownia: Możemy mieć te 15-16 proc w sejmikach

Trzecia Droga kończy przedostatni dzień kampanii w województwie świętokrzyskim. Jej liderzy zapowiadają m.in. walkę o glosy przedsiębiorców. I o dwucyfrowy wynik w niedzielę w sejmikach.

Publikacja: 04.04.2024 19:28

Trzecia Droga w Skarżysku Kamiennej

Trzecia Droga w Skarżysku Kamiennej

Foto: Michał Kolanko

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz swoje wystąpienie w Skarżysku-Kamiennej zaczął od przypomnienie zmian w mediach publicznych — Już widzicie, że gdy nie ma hejtu i nienawiści, które lały się z radia i telewizji, to już jest inna rozmowa. Czy wszystko udało się załatwić? Nie, wiele rzeczy wymaga naszej uwagi – mówił w trakcie konwencji Trzeciej Drogi w Skarżysku-Kamiennej wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Hołownia odpowiada Morawieckiemu: Zachęcam do wstrzemięźliwości w pouczaniu

- Mamy siłę i moc jako Trzecia Droga. Mamy najlepszy program, który łączy ludzi. Potrzebujemy silnego mandatu w wyborach samorządowych, by zrealizować nasz program. Potrzebujemy zwycięstwa Trzeciej Drogi, by połączyć Polaków, przywrócić braterstwo, pójść do przodu. Bezpieczna, gospodarna Polska to jest nasze zadanie – podkreślił. 

Wybory samorządowe 2024: Wybór między uczciwością a ściemnianiem 

Konwencja to zwieńczenie dnia, w którym kampanie w różnych regionach Polski prowadzili liderzy PSL i Polski 2050. – My przychodzimy i mówimy: słuchajcie, nie udało się nam jeszcze załatwić wszystkiego. Rządzimy dopiero trzy miesiące, staramy się robić. Nasi poprzednicy rządzili 8 lat, nie zrealizowali obietnic i dziś nie mają żadnego poczucia obciachu, by wychodzić, pouczać nas jak coś powinno być zrobione. Morawiecki mi proponuje debatę o gospodarce. On doprowadził do tego, że w 2020 roku ponad 200 tysięcy JDG się zamknęła – mówił Hołownia. - Dziś musimy sobie powiedzieć: wybór, którego dokonamy za chwilę to wybór między uczciwością a ściemnianiem. Nie ma żadnego powodu, by ta zmiana, która dokonała się na szczeblu centralnym, nie dokonała się na szczeblu lokalnym. Sejmiki to jedno z kluczowych miejsc, o które walczymy. By sejmiki mogły niejako "przepompować" to, co robi rząd na rzecz lokalnych wspólnot. W sejmikach nie może być oszustów, ludzi, którym lepią się ręce – podkreślił marszałek Sejmu.

Wybory samorządowe 2024: Waga składki zdrowotnej 

Liderzy mówili też o obniżeniu składki zdrowotnej. – Słowa „składka zdrowotna” były odmieniane dziś przez wszystkie przypadki – mówił o swoich rozmowach w ciągu dnia Hołownia. - Trzecia Droga to gwarancja tego, żeby była niższa składka zdrowotna. Że będą wakacje od ZUS. Że przedsiębiorca będzie traktowany jak bohater – podkreślał Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Walka o Kraków z negatywną kampanią w tle

Liderzy mobilizowali swoich wyborców i działaczy do wysiłku przez ostatnie kilkadziesiąt godzin kampanii. – Jestem pewien, że możemy zrobić te 15-16 proc, jeśli te ostatnie godziny wykorzystamy – przekonywał Hołownia. Marszalek Sejmu zapowiedział tez, że w piątek minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosi nowy program pożyczek dla samorządów na transformacje energetyczną w wysokości 40 mld zł.

Koalicja 15 października, a zwłaszcza Trzecia Droga liczą na przejęcie władzy w sejmiku województwa świętokrzyskiego, regionie ważnym dla PiS w ostatnich latach. Stąd tak duża uwaga liderów na tym regionie 

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną