Premier Słowacji: Członkowie NATO i UE rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę

- Kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważa wysłanie żołnierzy na Ukrainę w ramach umów dwustronnych z Kijowem - powiedział w poniedziałek słowacki premier Robert Fico.

Publikacja: 26.02.2024 18:13

Premier Słowacji Robert Fico

Premier Słowacji Robert Fico

Foto: AFP

Premier Słowacji Robert Fico od dawna sprzeciwia się dostawom wojskowym na Ukrainę i zajmuje stanowisko postrzegane przez niektórych krytyków jako prorosyjskie. Mówiąc o możliwości wysłania europejskich żołnierzy na Ukrainę nie podał żadnych szczegółów. Wypowiedział się dla dziennikarzy przed spotkaniem z europejskimi przywódcami w Paryżu.

- Ograniczę się do stwierdzenia, że te tezy (w ramach przygotowań do spotkania w Paryżu) sugerują, że wiele państw członkowskich NATO i UE rozważa wysłanie swoich wojsk na Ukrainę na zasadzie dwustronnej - powiedział Fico.

Czytaj więcej

Ukraiński poseł o wojnie z Rosją: Trzeba wyzwolić więcej niż terytorium Ukrainy

- Nie mogę powiedzieć, w jakim celu i co powinni tam robić-powiedział, dodając, że Słowacja, członek UE i NATO, nie będzie wysyłać żołnierzy na Ukrainę.

Członkowie NATO dostarczyli miliardy dolarów w postaci broni i amunicji do Kijowa i szkolą ukraińskie siły. Jednocześnie przywódcy NATO, w tym prezydent USA Joe Biden, podkreślili, że sojusz chce uniknąć bezpośredniego konfliktu z Rosją, który mógłby doprowadzić do globalnej wojny.

W Paryżu o bezpieczeństwie i sytuacji na Ukrainie

- Ani NATO, ani sojusznicy NATO nie są stroną konfliktu — powiedział 14 lutego sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

O słowa szefa rządu słowackiego rządu zapytano premiera Czech. -Republika Czeska z pewnością nie przygotowuje się do wysłania jakichkolwiek żołnierzy na Ukrainę, nikt nie musi się o to martwić - skomentował Petr Fiala. 

Fico mówił, że dostrzega ryzyko dużej eskalacji konfliktu na Ukrainie i że więcej informacji nie może zostać ujawnionych opinii publicznej.

Europejscy przywódcy, w tym Fico, zebrali się w poniedziałek w Paryżu, aby wysłać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi wiadomość o europejskiej determinacji w sprawie Ukrainy i przeciwstawić się narracji Kremla, że Rosja jest pewna wygrania wojny.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami