Sejm wrócił do pracy. Tym razem obyło się bez awantury

Drugi dzień piątego posiedzenia parlamentu przebiegł bez zakłóceń ze strony PiS, choć nie obyło się bez kontrowersji.

Publikacja: 08.02.2024 21:15

Szymon Hołownia wskazał osobę, która może objąć mandat po Mariuszu Kamińskim

Szymon Hołownia wskazał osobę, która może objąć mandat po Mariuszu Kamińskim

Foto: Tomasz Gzell/PAP

– To jest sprawa na miesiące albo nawet lata. Przyda się, kiedy ludzie, którzy w tej chwili dopuszczają się ciężkich przestępstw przeciw państwu, będą sądzeni. Na przykład marszałek – w ten sposób Jarosław Kaczyński nawiązał w Sejmie do środowych wydarzeń, gdy byli posłowie PiS, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, nie zostali wpuszczeni do Sejmu.

Prezes PiS nie szczędził słów koalicji rządzącej i atakował władzę. – Ze strony tej władzy, która nieustannie łamie prawo, można się wszystkiego spodziewać, nawet zabójstw politycznych – mówił.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński straszy politycznymi zabójstwami. Po ludzku smutne, a dla Polski szalenie niebezpieczne

Jednak tym razem byli posłowie PiS nie próbowali wejść do parlamentu. Wąsik w porannej rozmowie w radiu RMF FM zapowiedział: „dzisiaj nie będę próbował wejść do Sejmu, natomiast nie wiem, jak się sytuacja rozwinie. Na pewno będę się starał wykonywać swój mandat”.

Nowi posłowie PiS na miejsce Kamińskiego i Wąsika

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział za to, że w piątek wystąpi z pismem do Moniki Pawłowskiej, byłej posłanki PiS i kandydatki do Sejmu z list tej partii, z pytaniem, czy skorzysta ze swojego prawa do pierwszeństwa w objęciu mandatu poselskiego po Kamińskim. PKW w piśmie do marszałka wskazała bowiem troje kandydatów z listy PiS, którzy uzyskali najwyższy wynik po Mariuszu Kamińskim. Oprócz Pawłowskiej są to Beata Strzałka i Ryszard Madziar. PKW podkreśliła, że nie jest to stanowisko „w sporze politycznym i prawnym dot. wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia”.

Zgodnie z procedurami Pawłowska ma siedem dni na odpowiedź w tej sprawie. – Jeśli będzie pozytywna, to będziemy dalej procedować, jeżeli będzie negatywna, to będziemy wysyłać korespondencję do kolejnej osoby z listy przekazanej przez PKW. Tak, żeby wszystko było zgodnie z prawem i nie budziło wątpliwości – powiedział Hołownia.

PiS chce jednak utrudnić prace parlamentu i nie chce dopuścić do tego, by ktokolwiek objął mandaty po Kamińskim i Wąsiku. Według informacji „Rzeczpospolitej” PiS zamierza wystawić obu polityków w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I jeśli się dostaną, to dopiero wtedy wprowadzić do Sejmu ich następców. Partyjna strategia zakłada, że obaj nie będą już próbowali wejść do parlamentu „na legitymacje poselskie”. Partia zdała sobie sprawę, że zamieszanie nie sprzyja jej notowaniom.

Ważne ustawy w Sejmie

Sejm wrócił do pracy ustawodawczej i zajął się rządowym projektem noweli ustawy Prawo farmaceutyczne, dotyczącym dostępu do antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki „dzień po”.

– Jak nie łączy się komórka męska z żeńską, czyli nie powstaje zarodek, to nie ma życia. Jak nie ma życia, to nie ma aborcji i takie jest działanie tej tabletki – tłumaczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna o działaniu antykoncepcji awaryjnej.

Polemizowała z nią jej poprzedniczka z PiS Katarzyna Sójka. – Sprzeciwiamy się temu, by dzieci bez konsultacji z lekarzem, bez opieki osoby dorosłej, podejmowały decyzję o przyjęciu tego leku, który powoduje różne powikłania – stwierdziła. Dodała jednak, że jej ugrupowanie chce, by tabletka była dostępna od 18. roku życia, a nie od 15., jak to zaproponowała obecna władza.

Czytaj więcej

Kto zostanie posłem za Mariusza Kamińskiego? Szef PKW nie chce rozstrzygać sporu

Z kolei podczas sejmowej komisji obrony narodowej szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił informację na temat aktualnych problemów obronności oraz planów działania resortu w 2024 r. – Mimo że od rosyjskiej inwazji militarnej na Ukrainę miną wkrótce dwa lata, nie mamy aktualnych dokumentów. (…) Strategie powinny mieć hierarchiczny charakter. To zaburzenie porządku jest fatalnym zaniechaniem. Nie ma aktualnej strategii bezpieczeństwa narodowego – mówił wicepremier o braku strategii bezpieczeństwa narodowego, której nie wypracował rząd PiS.

W przyszłym tygodniu ma się odbyć Rada Gabinetowa z udziałem prezydenta, podczas której będzie poruszony również temat budowy CPK. Ze strony obozu władzy docierają sprzeczne sygnały w tej sprawie, ale z informaji „Rzeczpospolitej” wynika, że rząd będzie skłaniał się ku kontynuacji inwestycji.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"