Marszałek Szymon Hołownia: Szantaże prezydenta niczego nie zmienią

Marszałek Sejmu Szymown Hołownia zareagował na decyzję prezydenta dotyczącą budżetu i przypomniał, że sąd orzekł, iż Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są posłami.

Publikacja: 31.01.2024 20:26

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Artur Reszko

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę budżetową na 2024 rok, ale w postępowaniu następczym skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten ocenił zgodność ustawy z Konstytucją.

Czytaj więcej

Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy budżetowej. Zapowiada dalsze działania

Uzasadniając swoją decyzję Duda wyjaśnił, że leżą u jej podstaw wątpliwości dotyczące procedowania ustawy, ponieważ w pracy nad nią nie mogli uczestniczyć Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy — według Dudy — zostali przez niego  ułaskawieni i wciąż są posłami.

Prezydent zapowiedział także, że takie samo postępowanie wobec przedkładanych mu do podpisu aktów prawnych przedsięweźmie "każdorazowo w przypadku uniemożliwienia posłom wykonywania ich mandatu".

Przypomnijmy, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali w 2014 roku skazani na 3 lata więzienia i 10 lat zakazu sprawowania funkcji publicznych za nadużycie władzy w tzw. aferze Gruntowej. W 2015 roku prezydent ułaskawił ich, mimo że sąd nie rozpatrzył jeszcze wówczas ich apelacji. Sprawa „afery gruntowej” powróciła w połowie 2023 roku, kiedy Izba Karna SN uznała, że prezydenckie ułaskawienie było nieskuteczne. Trafiła więc na wokandę, a w grudniu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnym wyrokiem skazał Kamińskiego i Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności.Konsekwencją było wygaszenie przez marszałka Sejmu ich mandatów.

Czytaj więcej

Prezydent odsyła budżet do TK. Premier: Polacy, nic się nie stało

Ani prezydent, ani obydwaj politycy PiS  nie przyjmują do wiadomości ani wyroku, ani wygaszenia mandatów, twierdząc, że zostali skutecznie ułaskawieni decyzją prezydenta w 2015 roku.

Marszałek Sejmu o decyzji prezydenta: szantaże nic nie zmienią

Po ogłoszeniu prezydenckiej decyzji o odesłaniu ustawy budżetowej do TK, Szymon Hołownia stwierdził, że żadne szantaże prezydenta nie zmienią faktu, że Kamiński i Wąsik nie są już posłami.

'rezydent wyszedł na chwilę ze swojej bańki do narodu i podpisał budżet. Po czym wrócił do swojego świata: swoich sędziów, swoich trybunałów, swojej partii. Dobrze, że wyszedł, szkoda, że wrócił"- napisał Hołownia.

"Sąd orzekł, panowie nie są posłami, nie będą uczestniczyć w obradach. Kropka. Nie zmienią tego żadne szantaże pana Prezydenta" - dodał marszałek Sejmu.

Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze