Sondaż: Jak Polacy oceniają wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu?

"Jak ocenia Pani/Pan wybór Szymona Hołowni na stanowisko marszałka Sejmu?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 19.11.2023 07:41

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: AFP

Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji 13 listopada. Za kandydaturą lidera Polski 2050 zagłosowało 265 posłów. Jego rywalką była dotychczasowa marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, która otrzymała 193 głosy.

Szymon Hołownia będzie marszałkiem Sejmu przez pół kadencji

Zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez Koalicję Obywatelską, Polskę 2050, PSL i Lewicę Hołownia będzie marszałkiem przez pół kadencji - do 13 listopada 2025 roku. Potem w fotelu marszałka zastąpi go Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy.

Hołownia po wyborze na marszałka wygłosił orędzie, w którym zapowiedział, że kierowany przez niego Sejm ma być bardziej otwarty - czego symbolem jest usunięcie barierek, które znajdowały się pod parlamentem. Zapowiedział też, że Sejm ma być miejscem kulturalnej debaty.

Czytaj więcej

Efekt Hołowni. Sejm stał się nagle popularny

Nowy marszałek Sejmu spotkał się też z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym rozmawiał o kohabitacji wywodzącego się z obozu PiS prezydenta z nową większością.

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, prowadzonego przez Hołownię, doszło m.in. do wyboru członków parlamentu do KRS, co poprzedziła burzliwa debata. W jej trakcie Hołownia odebrał m.in. głos ministrowi sprawiedliwości, Zbigniewowi Ziobrze, który przekroczył czas przeznaczony na jego wypowiedź. Hołownia wdał się też w wymianę zdań z ministrem nauki i edukacji, Przemysławem Czarnkiem, który zwrócił się do niego per "marszałku rotacyjny". W pewnym momencie do Hołowni podszedł Jarosław Kaczyński, który chciał zabrać głos jako wicepremier rządu (zgodnie z regulaminem Sejmu członkowie rządu mogą zabierać głos w każdy momencie obrad). Hołownia miał jednak zwrócić Kaczyńskiemu uwage, że do głosu zapisało się już kilku ministrów i ostatecznie Kaczyński nie pojawił się na sejmowej mównicy.

Hołownia rozpoczął karierę polityczną w 2020 roku, startując w wyborach prezydenckich, w których zajął trzecie miejsce. Na bazie poparcia uzyskanego w tych wyborach stworzył ruch Polska 2050, który wszedł do Sejmu startując w wyborach w ramach koalicyjnego komitetu wyborczego Trzecia Droga wraz z PSL.

Sondaż: Wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu pozytywnie ocenia 60 proc. osób z wyższym wykształceniem

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu.

Pozytywnie wybór ten oceniło 51,7 proc. respondentów.

Negatywnie wybór Hołowni na marszałka oceniło 24,8 proc. badanych.

Zdania w tej sprawie nie ma 23,5 proc. respondentów.

- Biorąc pod uwagę wiek, wybór Szymona Hołowni najczęściej aprobują respondenci, którzy skończyli 50 lat (56%). Ze względu na wykształcenie są to przede wszystkim osoby, które skończyły studia - 60%. Decyzję Sejmu za słuszną uważa ponad 6 na 10 badanych o dochodach przewyższających 5000 zł netto (62%) i 57% osób z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14-15 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji 13 listopada. Za kandydaturą lidera Polski 2050 zagłosowało 265 posłów. Jego rywalką była dotychczasowa marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, która otrzymała 193 głosy.

Szymon Hołownia będzie marszałkiem Sejmu przez pół kadencji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kurski i nie tylko. Europejski problem PiS
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Pawłowicz żąda przeprosin od Hołowni. Przedstawiła ich treść i warunki
Polityka
„Rzecz w tym”: Areszt dla Romanowskiego. „Gdyby chciał mataczyć, to mógł to zrobić już sto razy”
Polityka
Prokuratura wróciła do sprawy fikcyjnych asystentów europosłów PiS
Polityka
Mirosław Oczkoś: Warto pamiętać, kto rozkręcił przemysł nienawiści