Floryda przekazuje miliony na ochronę instytucji żydowskich przed antysemityzmem

Gubernator Florydy, Ron DeSantis, podpisał ustawy stanowego Kongresu wzmacniające sankcje przeciwko firmom, robiącym interesy z Iranem.

Publikacja: 14.11.2023 06:04

Ron DeSantis

Ron DeSantis

Foto: AFP

Druga z podpisanych przez DeSantisa ustaw dotyczy przekazania 45 mln dolarów w formie grantów żydowskim instytucjom i innym placówkom, które mogą być celem zbrodni nienawiści.

Jak Ron DeSantis wspiera Izrael

Wcześniej stanowy Kongres zebrał się na specjalnej sesji, dwa miesiące przed rozpoczęciem regularnej sesji, m.in. w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie i jej konsekwencjami dla społeczności żydowskiej w USA.

DeSantis ubiega się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. W kampanii wyrażał poparcie dla Izraela, zaatakowanego przez Hamas 7 października (w ataku zginęło od 1 200 do 1 400 osób).

Czytaj więcej

Wojna w Izraelu: Hamas oferuje wypuszczenie zakładników, ale stawia jeden warunek

Przed kilkoma tygodniami DeSantis oświadczył, że jego stan przekazał ufundowane przez prywatnych darczyńców drony, środki ochrony osobistej, hełmy Izraelowi, gdy ten przygotowywał się do inwazji lądowej na Strefę Gazy.

Miała być to reakcja na prośbę izraelskiego konsula generalnego w Miami, Maora Elbaza-Starinsky'ego.

Floryda przeprowadziła też swoją "ewakuację" obywateli USA z Izraela wyczarterowanymi samolotami.

Ron DeSantis długo był postrzegany jako główny rywal Donalda Trumpa w walce o nominację prezydencką Partii Republikańskiej

Komentatorzy zwracali uwagę, że DeSantis, wobec konfliktu Izraela z Hamasem, zachowuje się tak, jakby "dublował" działania administracji USA, co ma pokazać, że jest gotowy na objęcie urzędu prezydenta.

Specjalna sesja stanowego Kongresu, na której przyjęto podpisane właśnie przez DeSantisa ustawy, została zwołana na wniosek gubernatora Florydy.

Ron DeSantis miał być głównym rywalem Donalda Trumpa

DeSantis długo był postrzegany jako główny rywal Donalda Trumpa w walce o nominację prezydencką Partii Republikańskiej. W ostatnim czasie jednak na główną rywalkę Trumpa w prawyborach wyrasta Nikki Haley, była ambasadorka USA przy ONZ.

Druga z podpisanych przez DeSantisa ustaw dotyczy przekazania 45 mln dolarów w formie grantów żydowskim instytucjom i innym placówkom, które mogą być celem zbrodni nienawiści.

Jak Ron DeSantis wspiera Izrael

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Szejkowie przejmują kontrolę nad "Daily Telegraph"
Polityka
Estonia gotowa zamknąć i umocnić granicę z Rosją
Polityka
Raport: Wielkiej Brytanii brakuje miliardów na wojsko
Polityka
Kraj na Bałkanach się rozpadnie, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem USA?
Polityka
Kim Dzong Un każe kobietom rodzić dzieci
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości