Fortel administracji Joe Bidena: Chce połączyć pomoc dla Izraela z pomocą dla Ukrainy

Administracja Joe Bidena i część kongresmenów debatuje nad tym czy nie połączyć prośby do Kongresu o pomoc dla Izraela z prośbą o więcej środków na pomoc dla Ukrainy - informują amerykańskie media.

Publikacja: 10.10.2023 06:00

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 594

O sprawie pisze "Washington Post" i NBC.

Połączenie wniosku o pomoc dla Izraela z wnioskiem o zwiększenie środków na pomoc dla Ukrainy miałoby pomóc obejść niechęć części kongresmenów Partii Republikańskiej wobec zwiększania pomocy wojskowej dla Kijowa.

Część kongresmenów Partii Republikańskiej nie chce już pomagać Ukrainie

Grupa przedstawicieli prawego skrzydła Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów sprzeciwia się zwiększeniu pomocy finansowej dla Ukrainy, o co do Kongresu zwrócił się Biały Dom. Tymczasem dodatkowa pomoc dla Izraela, zaatakowanego 7 października przez Hamas, nie budzi takich kontrowersji w Kongresie.

W ubiegłym miesiącu 93 kongresmenów Partii Republikańskiej głosowało za poprawką do ustawy o budżecie obronnym USA, przedstawioną przez kongresmena Matta Gaetza, przedstawiciela prawego skrzydła Partii Republikańskiej, która przewidywała wstrzymanie pomoc wojskowej Ukrainie.

Czytaj więcej

Wojna w Izraelu: Hamas grozi, że będzie zabijał zakładników

Biały Dom ma obecnie "po cichu" sprawdzać na ile możliwe jest połączenie tych dwóch kwestii w jednej prośbie do Kongresu - twierdzi przedstawiciel administracji cytowany przez NBC.

Ostateczna decyzja ws. udzielenia pomocy zarówno Izraelowi, jak i przekazania kolejnych środków na pomoc dla Ukrainy, należy do Kongresu.

Czy USA są w stanie pomagać zarówno Izraelowi, jak i Ukrainie?

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu podkreślał, że obie sprawy są równie istotne, a USA są "wystarczająco dużym, dysponującym odpowiednim potencjałem gospodarczym i prężnym krajem", by pomóc i Izraelowi, i Ukrainie.

Wnioski o pomoc dla Ukrainy i Izraela mogą zostać połączone w jednej ustawie w najbliższej przyszłości

Również cytowany przez NBC News przedstawiciel Białego Domu jest zdania, że USA są w stanie wspierać zarówno Izrael, jak i Ukrainę.

Nie jest jasne kiedy Biały Dom chciałby przedstawić taką połączoną prośbę Kongresowi. Kongres musi do połowy listopada przyjąć ustawy budżetowe inaczej dojdzie do tzw. shutdownu, czyli zawieszenia działania administracji pozbawionej środków finansowych.

Republikański senator, z którym rozmawiało NBC News stwierdził, że jego zdaniem wnioski o pomoc dla Ukrainy i Izraela zostaną połączone w jednej ustawie w najbliższej przyszłości.

O sprawie pisze "Washington Post" i NBC.

Połączenie wniosku o pomoc dla Izraela z wnioskiem o zwiększenie środków na pomoc dla Ukrainy miałoby pomóc obejść niechęć części kongresmenów Partii Republikańskiej wobec zwiększania pomocy wojskowej dla Kijowa.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Biden: Nie wiem, czy bym startował w wyborach, gdyby nie Trump. Nie może wygrać
Polityka
"Rywal" Władimira Putina w wyborach chce zawieszenia broni na Ukrainie
Polityka
Ukraiński ekspert o przebiegu wojny: Nie znamy całej sytuacji
Polityka
Rosja uznała, że może wygrać wojnę z Ukrainą
Polityka
Donald Trump: Jeśli zostanę prezydentem będę dyktatorem tylko jeden dzień
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?