Na jej weselu tańczył Putin. Była szefowa MSZ Austrii zamieszkała w Rosji

Była austriacka minister spraw zagranicznych Karin Kneissl, która opuściła swój kraj po oskarżeniach o związki z Rosją, zamieszkała we wsi Petruszowo w obwodzie riazańskim.

Publikacja: 08.08.2023 18:51

Prezydent Rosji Władimir Putin tańczył z austriacką minister spraw zagranicznych Karin Kneissl podcz

Prezydent Rosji Władimir Putin tańczył z austriacką minister spraw zagranicznych Karin Kneissl podczas jej ślubu z austriackim biznesmenem Wolfgangiem Meilingerem w Gamlitz w Austrii, 18 sierpnia 2018 r.

Foto: PAP/EPA

Dziennikarze serwisu Vidsboku spotkali byłą minister spraw zagranicznych Austrii na lokalnych uroczystościach w obwodzie riazańskim.

Była urzędniczka powiedziała, że w wynajęciu mieszkania w Petruszowie pomogli jej znajomi. - Zapłaciłam za kolejny miesiąc, a potem zobaczymy. Nie wiem nic o swojej przyszłości, nic - dodała.

Według Kneissl, nadal pisze książki i uczy. Została również zaproszona do współpracy w centrum G.O.R.K.I. ("Geopolityczne Obserwatorium Kluczowych Problemów Rozwoju Rosji") na uniwersytecie w Petersburgu.

- Podoba mi się tutaj, ta wioska jest bardzo ładna. Rozpoczęłam pracę, kontynuuję nauczanie, piszę książki, uczę się języka. Musiałam porzucić swoje stare życie, zacząć od nowa, a w wieku 60 lat nie jest to łatwe - powiedziała Kneissl.

Czytaj więcej

Pieskow: Nasze wybory prezydenckie to nie demokracja, to kosztowna biurokracja

Karin Kneissl kierowała austriackim Ministerstwem Spraw Zagranicznych w latach 2017-2019.

W 2018 r. zwróciła na siebie szczególną uwagę, tańcząc z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na własnym weselu. Partia, której członkiem była Kneissl, podpisała w 2016 roku umowę o współpracy z Jedną Rosją.

Była minister została później członkiem rady dyrektorów Rosnieftu. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę złożyła rezygnację.

Na swojej  stronie internetowej Kneissl stwierdziła, że została "zmuszona do opuszczenia rodzinnego kraju z powodu ciągłych gróźb śmierci i faktycznego zakazu pracy w Austrii".

Następnie przez pewien czas mieszkała we Francji i Libanie. W czerwcu 2023 r. Kneissl ogłosiła zamiar zamieszkania w Rosji.

Polityka
Dr Małgorzata Bonikowska: Pięć lat pełnych niespodziewanych wyzwań dla KE
Polityka
Sondaż z Wielkiej Brytanii zapowiada klęskę Partii Konserwatywnej
Polityka
Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą. Łukaszenko manewruje
Polityka
Epoka po upadku apartheidu dobiega końca. RPA odsuwa bohaterów
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Ministrowie proponują Putinowi usunięcie talibów z listy terrorystów. Czy Rosja uzna rząd Afganistanu?
Polityka
Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?