Pakt senacki już bardzo bliski ogłoszenia

W najbliższych dniach opozycja ma ogłosić 100 nazwisk do Senatu. To oznacza koniec żmudnych negocjacji, które trwały od miesięcy.

Publikacja: 28.07.2023 03:00

Sala plenarna Senatu

Sala plenarna Senatu

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Najważniejsze rozmowy dotyczące paktu senackiego 2023 zostały już zakończone – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. Jak słyszymy, do ustalenia pozostało jeszcze tylko kilka politycznych szczegółów dotyczących samego paktu, który jest poszerzeniem podobnego porozumienia, które miało miejsce w 2019 roku. – Brakuje już tylko ostatnich szlifów do całości porozumienia – słychać z okolic stolika negocjacyjnego.

Kiedy pakt senacki 2023 zostanie ogłoszony? Nasi rozmówcy przekonują, że chociaż „biały dym” jest już widoczny, to polityczne ogłoszenie całego porozumienia wymaga jeszcze czasu i kolejnych przygotowań. W Warszawie w środę i czwartek pojawiały się nieoficjalne informacje, że do ogłoszenia dojdzie jeszcze w tym tygodniu. Ale z czwartkowych rozmów „Rzeczpospolitej” wynika, że najwcześniej stanie się to dopiero w pierwszym tygodniu sierpnia.

Czytaj więcej

Jacek Karnowski: Widać, że Kaczyński i Ziobro się boją

Pakt senacki 2023 tworzą Koalicja Obywatelska, Lewica, Trzecia Droga (wspólny komitet PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni) oraz samorządowcy. Przedmiotem najważniejszych ustaleń było około 65 miejsc uznawanych w trakcie badań i analiz za „biorące”. Opozycja planuje więc w Senacie powiększyć swój stan posiadania wobec tego, który zapewnił jej przejęcie kontroli nad Senatem po wyborach w 2019 roku.

Rozmowy były dość żmudne i trwały kilka miesięcy – pierwsze wstępne spotkanie z udziałem liderów partyjnych odbyło się wczesną jesienią 2022 roku. Jednym z pierwotnych założeń paktu jest to, że wszyscy obecni senatorowie będą mogli kandydować ponownie. Tak też się stało, chociaż niektórzy z obecnych senatorów – jak wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka czy Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej – mają startować do Sejmu. Ostateczny kształt list sejmowych będzie znany dopiero za kilka tygodni.

To nie oznacza, że w kampanii wyborczej nie zobaczymy nowych – lub raczej powracających – twarzy. Jednym z kandydatów wskazanych przez PSL ma być np. były premier Waldemar Pawlak.

W czwartek na antenie Radia ZET Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni, ujawnił, że trwają jeszcze ostateczne badania dotyczące niektórych okręgów – ale to są miejsca, w których, jak się wyraził, „opozycja ma umiarkowane szanse na sukces”. Kobosko przyznał też, że są okręgi, w których opozycja ma więcej niż jednego dobrego kandydata, nie chciał jednak ujawnić szczegółów.

Czytaj więcej

Brejza i Bosacki zrezygnują z Senatu. Mają rozliczać PiS jako posłowie

Dla opozycji do ostatecznego ustalenia pozostaje jeszcze format prezentacji kandydatów i kandydatek. Z naszych ustaleń wynika, że w tej chwili mało prawdopodobne jest to, by było to na dużej konwencji przypominającej te organizowane przez partie. Powodem są m.in. przepisy i obawy przed utratą subwencji przez największe partie. Wiele wskazuje, że forma będzie dużo skromniejsza.

Najbliższe kilka dni ma przynieść wyjaśnienie ostatnich szczegółów w ramach paktu senackiego 2023.

Do rywalizacji szykuje się też konkurencja. Poważną walkę o Senat – również ze względów prestiżowych – zapowiadał w kuluarach PiS. To ma oznaczać m.in. delegowanie na senacki odcinek ważnych i rozpoznawalnych polityków w kilku kluczowych okręgach. PiS uznaje, co prawda, że przejęcie Senatu przez opozycję w 2019 roku nie wywołało takiej zmiany politycznej, jaka wtedy się zapowiadała. Jednak planuje bardzo precyzyjnie swoją senacką kampanię, by uniknąć – jak już wspominano – głównie prestiżowej porażki

100 kandydatów do Senatu zapowiadają też Bezpartyjni Samorządowcy. Swoich ludzi w okręgach senackich ma mieć też Konfederacja.

Rywalizacja o Senat będzie toczyć się równolegle z kampanią do Sejmu. I wszystko wskazuje na to, że w wielu okręgach będzie naprawdę bardzo zaciekła.

Polityka
Donald Tusk o Ursuli von der Leyen: Jesteśmy zaprzyjaźnieni
Polityka
Polsat wydał oświadczenie ws. startu Doroty Gawryluk w wyborach prezydenckich
Polityka
Marcin Mastalerek ma radę dla Trzeciej Drogi. "Muszą to zrobić, by zostali przy nich wyborcy"
Polityka
Polityk PiS: Wynik Kurskiego w wyborach do PE? Recenzja jego telewizji
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Polityka
Ilu nielegalnych migrantów odesłano z Niemiec do Polski? PiS pyta SG
Polityka
Marek Jakubiak: Dlaczego niemieckie radiowozy wjeżdżają do Polski?