Sondaż: Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło po marszu 4 czerwca. Kosztem PSL i Hołowni

W ciągu ostatnich trzech tygodni poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło o prawie 4 pkt. proc., a dla Prawa i Sprawiedliwości - spadło o 1 pkt. proc. - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu.

Publikacja: 12.06.2023 19:26

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Głos na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska, Partia Republikańska, OdNowa) zadeklarowało 33,5 proc. ankietowanych przez IBRiS. Oznacza to spadek poparcia o 1 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania sprzed trzech tygodni. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zyskała natomiast 3,7 pkt. proc. Obecnie chce na nią zagłosować 28,3 proc. respondentów.

Z trzeciego miejsca w sondażu spadła Trzecia Droga, notując największy w zestawieniu spadek poparcia, niemal równy wzrostowi u Koalicji Obywatelskiej - 3,6 pkt. proc. Na wspólną listę Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni w połowie czerwca chciało zagłosować 10,6 proc. pytanych. Trzecią drogę wyprzedziła Konfederacja, która zyskała 0,6 pkt. proc. poparcia. Obecnie chce na nią zagłosować 11,7 proc. odpowiadających.

Czytaj więcej

Przyspieszenie ws. prezydenckiej nowelizacji „lex Tusk”. W Sejmie już we wtorek

Nad progiem wyborczym znalazły się także Lewica. Wspólną listę Nowej Lewicy i partii Razem wskazało 9,7 proc. respondentów (wzrost o 0,4 pkt. proc.).

W podziale mandatów nie uczestniczyłaby lista AgroUnii (0,3 proc.). Niezdecydowanych było 5,8 proc. pytanych.

W innym pytaniu IBRiS zbadał, czy masz 4 czerwca, zorganizowany przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska, wpłynął na preferencje polityczne respondentów. 92,3 proc. pytanych odpowiedziało negatywnie, z kolei 5,9 proc. ankietowanych potwierdziło, że marsz wpłynął na wybór partii, na którą oddadzą głos. 1,8 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem / trudno powiedzieć”.

Czytaj więcej

Dr Oczkoś: Prezydent Duda jest miękki i niedecyzyjny, a nasi partnerzy to wiedzą

Badanie IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu i Polsatu News zostało przeprowadzone w dniach 6-11 czerwca br. na próbie 1000 osób.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.