Lider PO: Naszą odpowiedzią na Lex Tusk będzie odwaga

Chciałbym zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję - powiedział w Sejmie lider PO Donald Tusk, po przyjęciu głosami Zjednoczonej Prawicy ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów, tzw. Lex Tusk.

Publikacja: 26.05.2023 19:00

Lider PO: Naszą odpowiedzią na Lex Tusk będzie odwaga

Foto: Twitter/Dariusz Joński

Sejm przyjął ustawę stosunkiem głosów 234 do 219.

Podczas głosowania na sali obecny był Donald Tusk, przywitany owacją na stojąco przez opozycję, a buczeniem i okrzykami "Do Berlina" przez zwolenników rządu.

Czytaj więcej

Sejm przyjął ustawę o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów, tzw. Lex Tusk

- Chciałbym zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję, złamali dobre obyczaje i zasady demokracji z obawy przed utrata władzy - mówił po głosowaniu Tusk.

Były premier powiedział, że najlepsza odpowiedzią na to, co stało się dziś w Sejmie, w jednym z najbardziej dramatycznych momentów w polskiej demokracji po 1989 roku, będzie marsz 4 czerwca.

- Było 100 powodów, żeby wyjść na ulice i protestować przeciwko temu, co się dzieje w Polsce, a to jest powód 101, równie poważny jak poprzednie - powiedział Tusk.

Pytany przez dziennikarzy "dlaczego boi się komisji", lider PO odpowiedział, że na komisję opozycja ma strategię, a strach był widoczny w oczach tchórzy, głosujących za komisja, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika.

- Naszą odpowiedzią będzie odwaga, i nasza, i obywateli. Ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem konstytucji będą tego bardzo, bardzo żałować - skwitował Tusk.

Polityka
TVN24 reaguje na słowa Kaczyńskiego. "Kolejny atak władzy na niezależność mediów"
Polityka
Kaczyński do dziennikarza TVN24: Przedstawiciel Kremla
Polityka
Kaczyński zapowiada „rosyjskie prowokacje” przed wyborami
Polityka
Sondaż: PiS w koalicji z Kukiz'15 daleko od większości. Brakuje 40 mandatów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Co prezydent zrobi z „lex Tusk”? „Sprawa budzi poważne kontrowersje”
Polityka
Nowa Lewica zapowiada bojkot komisji powołanej na podstawie "lex Tusk"