Majówkowy oddech w polityce

Liderzy partii politycznych będą w najbliższych dniach obecni w przestrzeni publicznej. Ale majówka dla partii to raczej czas reorganizacji i oddechu przed kolejnym etapem kampanii wyborczej. Są oczywiście wyjątki.

Publikacja: 27.04.2023 03:00

Majówkowy oddech w polityce

Foto: PAP, Jacek Turczyk

Zarówno 1 maja, Dzień Flagi 2 maja, jak i Święto Konstytucji 3 maja będą dla polityków i polityczek czasem uczestnictwa w okolicznościowych wydarzeniach i spotkaniach. Ale nie tylko.

W środę Warszawę obiegła wiadomość, że 3 maja odbędzie się kongres Solidarnej Polski, w trakcie którego zostanie m.in zaprezentowana nowa nazwa formacji Zbigniewa Ziobry.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: 4 czerwca idźcie chociaż na lody

Tą informacją – którą jako pierwsza podała Wirtualna Polska – zaskoczeni byli nawet niektórzy nasi rozmówcy z PiS. Nowa nazwa to „Suwerenna Polska”. A ten polityczny rebranding – tuż przed startem kolejnego etapu kampanii – to między innymi element przygotowań do następnego etapu wewnętrznej rozgrywki między Ziobrą a Kaczyńskim na tle list wyborczych. Tak jak opisywała „Rzeczpospolita”, Solidarna Polska obstawia zarówno scenariusz samodzielnego startu, jak i wariant utrzymania współpracy z PiS. Z naszych informacji wynika ponadto, że ludzie Zbigniewa Ziobry chcieliby jak najszybciej – w maju lub przynajmniej do końca czerwca – sfinalizować kształt list wyborczych, by jak najszybciej przystąpić do kampanii w okręgach. Na to jednak się nie zanosi, bo Nowogrodzka będzie kształtować listy zapewne do ostatniego możliwego terminu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie kontynuował objazd kraju. W sobotę planowane jest spotkanie w województwie świętokrzyskim. PiS zainaugurowało w ubiegłym tygodniu akcję dotyczącą inwestycji lokalnych, która zgodnie z planem ma zakończyć się jeszcze przed wakacjami. W każdym partyjnym okręgu PiS (jest ich blisko 100) ma odbyć się spotkanie dotyczące inwestycji w regionie. 

Po stronie opozycji Lewica stawia na tradycyjny pochód 1 maja w Warszawie. Co ciekawe, już teraz liderzy Lewicy zaprosili na to wydarzenie przedstawicieli innych partii politycznych.

W dniach 2–5 maja w Krakowie odbędzie się zjazd europejskich polityków z grupy Socjalistów i Demokratów, z udziałem oczywiście liderów Lewicy. Lewica do rozpoczęcia długiego weekendu w ramach swojej trasy spotkań po Polsce odwiedzi też Małopolskę i województwo śląskie. 1 maja będzie okazją m.in. do manifestacji jedności – po dokonanej kilka tygodni temu oficjalnie reintegracji Nowej Lewicy, Razem, PPS i Unii Pracy, choć własne obchody przy rondzie de Gaulle’a zapowiadają ugrupowania lewicy radykalnej, m.in. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. 

W centrum sceny politycznej trwają intensywne rozmowy między Polską 2050 a PSL-Koalicją Polską. Zarówno politycy PSL, jak i partii Szymona Hołowni zapowiadali, że tematem na bardzo długi w tym roku pierwszy weekend maja może być właśnie porozumienie między tymi dwiema formacjami. Czy tak się rzeczywiście stanie? Z naszych rozmów wynika, że na stole pozostaje jeszcze kilka ważnych spraw do rozstrzygnięcia, ale utrzymanie tego terminu nie jest wcale wykluczone. 

Jednak – jak wynika z naszych rozmów – dla większości polityków majówka będzie też czasem oddechu – i gwarantowania tego oddechu wyborcom. – Polacy mają prawo do przerwy od nieustannej kampanii, która toczy się przecież od wielu miesięcy. Wzmożona aktywność byłaby przeciwskuteczna – mówi nam jeden z rozmówców w korytarzach Sejmu.

A co dalej? Szybki powrót do wyborczego maratonu. PO np. odbyła już spotkania w dziewięciu województwach, a do końca czerwca Donald Tusk i jego politycy mają odwiedzić wszystkie pozostałe. Tematem pozostaje też marsz, który PO zapowiedziała na 4 czerwca. Wspomniana wcześniej Lewica deklaruje uczestnictwo, bez entuzjazmu o marszu wyrażają się politycy PSL, a już najbardziej – Polski 2050 Szymona Hołowni.

Zarówno 1 maja, Dzień Flagi 2 maja, jak i Święto Konstytucji 3 maja będą dla polityków i polityczek czasem uczestnictwa w okolicznościowych wydarzeniach i spotkaniach. Ale nie tylko.

W środę Warszawę obiegła wiadomość, że 3 maja odbędzie się kongres Solidarnej Polski, w trakcie którego zostanie m.in zaprezentowana nowa nazwa formacji Zbigniewa Ziobry.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów
Polityka
Marcin Romanowski w Sejmie: Mogę przedstawić dowody, które podważają insynuacje Tomasza M.