Finlandia. Sanna Marin przegrała ze skrajną prawicą i nacjonalistami

Po przeliczeniu wszystkich głosów potwierdzają się wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Finlandii. Wygrywa Partia Koalicji Narodowej (Kok). Socjaldemokratów premier Sanny Marin wyprzedzili jeszcze nacjonaliści z Partii Finów.

Aktualizacja: 03.04.2023 08:48 Publikacja: 02.04.2023 21:39

W Finlandii trwa liczenie głosów

W Finlandii trwa liczenie głosów

Foto: AFP

Zwycięska  Partia Koalicji Narodowej wygrywa, zyskując 48 mandatów i 21 proc. głosów. Lider ugrupowania, Petteri Orpo, ogłosił zwycięstwo.

- Mamy najsilniejszy mandat - podkreślił Orpo przemawiając do zwolenników swojego ugrupowania. Lider Partii Koalicji Narodowej zapowiedział "naprawę Finlandii" i jej gospodarki.

48

Tyle z 200 mandatów w parlamencie miała zdobyć Partia Koalicji Narodowej

Liderka nacjonalistycznej partii Finów, Riikka Purra pogratulowała zwycięzcy, zachwycona, jak powiedziała, najlepszym w historii wynikiem swojej partii.

Czytaj więcej

Petteri Orpo, kandydat na premiera Finlandii: Musimy się ocknąć po tym, co zrobiła Rosja

Wcześniej publiczny fiński nadawca radiowo-telewizyjny, Yle, podawał, że po przeliczeniu 71 proc. głosów  Partia Koalicji Narodowej (Kok) zdobyła 48 z 200 mandatów w parlamencie (+11), wyprzedzając nacjonalistyczną Partię Finów z 46 mandatami (+ 7) i Socjaldemokratyczną Partię Finlandii premier Sanny Marin z 43 mandatami (+ 3).

Lider największego ugrupowania w parlamencie dostaje  szansę na utworzenie koalicji i uzyskanie większości, co oznacza, że kadencja Marin jako premiera może dobiegać końca.

Sanna Marin, obejmując w 3019 roku urząd w wieku 37 lat, była najmłodszą premier świata. Jak pisze Reuters, była uważana przez fanów na całym świecie za wzór do naśladowania dla postępowych nowych przywódców, ale w ojczyźnie  spotkała się z krytyką za zamiłowanie do imprezowania i wydatki jej rządu.

- Zyskaliśmy poparcie, zdobyliśmy więcej miejsc (w parlamencie niż w wyborach w 2019 roku - red.). To znakomite osiągnięcie, nawet jeśli nie byliśmy dziś pierwsi - powiedziała Marin przemawiając do członków swojej partii po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Czytaj więcej

Finlandia: Nagranie z tańczącą premier nie wpłynęło na notowania jej partii

Partia Koalicji Narodowej prowadzi w sondażach od prawie dwóch lat, chociaż w ostatnich miesiącach jej przewaga zmalała. Obiecuje ograniczyć wydatki i powstrzymać wzrost długu publicznego, który od objęcia urzędu przez Marin w 2019 r. osiągnął nieco ponad 70 proc. PKB.

Lider Kok  Petteri Orpo zarzuca Sannie Marin  osłabianie gospodarcze Finlandii w czasie kryzysu energetycznego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę. Orpo zapowiedział, że będzie negocjował ze wszystkimi ugrupowaniami, aby uzyskać większość w parlamencie,

Z kolei premier Marin twierdzi, ze jej partia może wejść do rządu z Kok, ale wyklucza współrządzenie z Partią Finów, którą nazywa "jawnie rasistowską".

Głównym celem Partii Finów jest ograniczenie „szkodliwej” imigracją z krajów rozwijających się spoza Unii Europejskiej - jak ją opisuje liderka Riikka Purra. Wzywa również do polityki oszczędnościowej w celu ograniczenia wydatków deficytowych, co ją łączy z Kok.

Zwycięska  Partia Koalicji Narodowej wygrywa, zyskując 48 mandatów i 21 proc. głosów. Lider ugrupowania, Petteri Orpo, ogłosił zwycięstwo.

- Mamy najsilniejszy mandat - podkreślił Orpo przemawiając do zwolenników swojego ugrupowania. Lider Partii Koalicji Narodowej zapowiedział "naprawę Finlandii" i jej gospodarki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski. Wydał oświadczenie
Polityka
Wiceminister cyfryzacji: Atak na TVP w czasie meczu z terenu Polski, ale to Rosjanie
Polityka
Marek Migalski: Frekwencja – fetysz klasistów
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Prezes PiS Jarosław Kaczyński zbija własne pionki
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Polityka
Łukasz Warzecha: Po co wojsko w roli policji? Ta zmiana jest podejrzana
Polityka
Dlaczego Niemcy podali, że nie było rozmowy Tusk-Scholz? "Bałagan informacyjny"