Netanjahu: Ekstremistyczna mniejszość pcha Izrael do wojny domowej

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że po nocnych masowych demonstracjach w całym kraju i bezprecedensowym strajku generalnym tymczasowo zamrozi kontrowersyjne plany swojego rządu dotyczące reformy sądownictwa.

Publikacja: 27.03.2023 20:02

Netanjahu: Ekstremistyczna mniejszość pcha Izrael do wojny domowej

Foto: AFP

Premier podjął tę decyzję po całonocnych, najpoważniejszych jak dotąd protestach, które ogarnęły w niedzielę Izrael po zdymisjonowaniu ministra obrony Joawa Galanta. Ogłosił ją po wielogodzinnych oczekiwaniach na jego wystąpienie.

Czytaj więcej

Netanjahu odkłada reformę sądownictwa Izraela. Liczy na dialog i porozumienie

Netanjahu powiedział, że zarządził odsunięcie debaty nad kontrowersyjną ustawą do czasu majowego posiedzenia Knesetu, aby „dać realną szansę na prawdziwy dialog”.

-  Jednej rzeczy nie jestem skłonny zaakceptować – istnieje ekstremistyczna mniejszość, która chcą rozerwać nasz kraj na strzępy. Pcha nas w kierunku wojny domową i wzywa do odmowy służby wojskowej, co jest straszną zbrodnią – powiedział Netanjahu.

Najistotniejsze zmiany forsowanej przez rząd ustawy pozwoliłyby zwykłej większości w Knesecie na unieważnienie orzeczeń Sądu Najwyższego; rząd Netanjahu dążył także do zmiany sposobu wyboru sędziów i usunięcia niezależnych doradców prawnych ministerstw, których opinie są wiążące.

Choć zdecydował się na odłożenie debaty nad kontrowersyjną ustawą, Netanjahu upiera się, że reforma sądownictwa jest potrzebna.

Netanjahu jest pierwszym urzędującym premierem Izraela, który stanął przed sądem jako oskarżony. Jest sądzony pod zarzutem oszustwa, nadużycia zaufania i przekupstwa. Zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom.

Polityka
Macron upokarza Kreml
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Prigożyn. Ciężki młot Putina
Polityka
Toksyczny jak Putin
Polityka
Biden przewrócił się podczas uroczystości w Akademii Sił Powietrznych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Berlin coraz ostrzej gra z Moskwą
Polityka
Zimbabwe zakazało krytyki rządu przed wyborami